dropbox

kısaca yeni bir cloud dosya saklama teknolojisi. sanırım bu işi ilk yapan programdır. dropbox'a atılan dosyaya istenilen yerden kolayca ve internet varsa erişilebilir. sonradan sonraya apple icloud'u dropbox'tan esinlenerek yapmıştır.
günümüzde hayatımızın önemli bir parçası olan bulut depolamanın mucitlerinden denebilir. 2007 yılında kurulmuştur. şu anda 500 milyondan fazla kullanıcısı olan, 5-10 milyar dolar arası değeri olduğu tahmin edilen bir hizmet.

kurucusu olan drew houston'ın usb flash disk'ini sürekli bir yerlerde unutuyor olmasından dolayı çıkan bir fikirdir ayrıca. tam bir "hayatı kolaylaştırma" icadı olduğu hikayesinden belli zaten.

kullanımının çok kolay olması da güzel bir artısı. özellikle pc'ler için üretilen masaüstü uygulaması gelip windows gezgini'nde güzel bir yere yerleşir, sanki bilgisayarınızda bir dosyayı bir klasörden diğerine atar gibi, rahatça yüklersiniz dosyaları dropbox'unuza.

google drive'ın da, microsoft onedrive'ın da, aklıma gelmeyen benzer örneklerinin de kendine has avantajları var ama dropbox hem ilk olmasıyla, hem de kullanım kolaylığıyla çoğu kullanıcının tek tercihidir.
bulut depolamanın öncülerinden bir sistem. ilk çıktığında davetiye ile katılabiliyordunuz (bkz:gmail). daha sonralarda popüleritesini artırmak amacıyla üniversite öğrencilerine fazlaca imkan sağlamıştı. okul email adresinizi girmeniz halinde size ekstra depolama alanı sağlıyordu. hatta sonrasında okullar için bir imza havuzu gibi bir şey oluşturmuştu. bir okul için ne kadar o okul uzantılı mailden ne kadar sign up alırsa, o kadar fazla depolama alanı veriyordu. sonralarda google drive ve icloud yedi bitirdi dropbox'ı.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler