dota

açılımı defense of the ancients olan oyun modu.warcraft iii : the frozen throne adlı oyun için üretilmiştir.amaç kendi yapılarını korumak ve düşman yapılarını yok etmektir.oyuncular kahramanları (hero) kullanarak rakibi alt etmeye çalışır.rakibi ya da creepleri öldürdüğünüzle altın kazanırsınız ve bu altınlarla eşyalar satın alırsınız.

modun geliştiricisi ile bir başka oyuncu olan icefrog'dur.modun son sürümü 2015 yılında çıkmıştır.(6.84) oyun oldukça popüler olduktan sonra valve bu modu özel bir hale getirerek dota 2'yi çıkarmıştır.
maksimum 10 oyunculu (5 vs 5) sentinal vs scourge şeklinde oynanan blizzard tarafından geliştirilen strateji oyunudur. strength, agility ve ıntelligence şeklinde stratejik kahramanlar 3 türe ayrılır.
oyun ciddi şekilde bağımlılık yapacağından olsa gerek jonas erik altberg halmstad, ya da sahne adıyla basshunter, isveçli şarkıcı, söz yazarı ve dj oyun hakkında bir şarkı piyasaya çıkarmıştır.
dota'nın oyun dünyasında yarattığı devrimin 2000'lerin sonlarına doğru dota oynamayan insanlar tarafından da fark edilmesinin ardından, pek çok firma "dota benzeri" (o dönem moba diye bir tabir yoktu) online oyunlar yaptı ki bunların içinde çok büyük firmalar ve çok büyük yapımcılar, oyun sektörünün baba isimleri de var. bu oyunlar piyasaya girer girmez çuvalladı. league of legends hariç hiçbirini değil oynayan, ismi söylenince ilk seferde hatırlayan bile yok şu anda.

hepsinin bir ortak hatası dota'nın bir warcraft 3 haritası olduğu gerçeğini bir zayıflık olarak gösterip, parlak grafiklere, fantastik efektlere abanmak oldu. sonuç 5v5 dövüşlere gidip, kimsenin ne yaptığının anlaşılamadığı bol renkli ve aşırı detaylı fantastik patlamalar cümbüşleri izlemek oldu. bu sırada da ölüyor veya öldürüyordunuz bir yandan ama çok da farkında değildiniz zaten olayın, sorun değildi.

2002 yılında çıkan warcraft 3'ün grafikleri, 2000'lerin sonuna gelmeden kazma statüsüne bürünmüştü zaten, bununla bir problemi yoktu hiçbir dota oyuncusunun. en azından herkes savaş alanına sürekli hakim kalabiliyordu bu grafikler sayesinde. böylece oyunun kendisine, müthiş dengesine ve saf eğlencesine odaklanabiliyorduk.
yıllardır lol'ün babası diye anılır piyasada bu oyun ve gerçektende öyledir. grafik olarak lolden kat ve kat daha iyidir. oynayan tayfanın yaş ortalaması zaten 20 lerin üzerindededir. kesinlikle lol oynamak yerine bu oyunu oynamanızı tavsiye ederim. en azından birilerinden küfür yemiyorsunuz.
baslangicta yalnizca warcraft 3 oyununun modu ve haritasi olan dota haritasi oyunun kendisini sollayarak ayri bir oyun olmustur. zamanin en efsane mmorpg oyunlarindan olan 5e5 3 yolda verilen mucadelede nice ogrenciler kendilerini kaptirip derslerden kacmistir veya derslerden kalmistir. valla ben de ayni tayfadayim malesef. iyi bir arkadas grubuyla kontakt haliyle sabhlara kadar oynanabilir. ortalama 30-35 dk suren bir oyunda bir cok farkli karakter mevcut ilginize ve yeteneginize gore bir karakter seciyorsunuz. her karakter oyunda bir gorev tanimi var ( mage, int , str, tank vb. ). kim daha cok para biriktirip daha iyi level atlarsa ve iyi esyalar alabilirse , karsisindakine ustunluk kurup ana binalarna yaklasir ve onlari yikar. en icteki binayi yikan takim oyunu kazanir.

eskiden dotada wepla client adi verilen server sistemi bulunuyordu bu amacsiz sistemde oyunlar buluyor, mucadelemizi veriyorduk. fakat sikilmaya basladik cunku puan sistemi gorselik falan hic bir gelisme kaydetmiyordu. herkes oyunu birakmaya baslayinca dota 2 adinda ayri bir oyun olan bu arkadas tekrar gonlumuzu fethetti. steam araciligiyla oyunu indirip deneyebilirsiniz.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler