divinity: original sin - enhanced edition

 resim


oyunu yeni bitirdim, bitirir bitirmez de hakkında düşündüklerimi yazmak istedim. hemen belirteyim ilk run'ım 90 saat sürmüş steam kayıtlarına göre, bu da size oyunun uzunluğu hakkında ufak bir bilgi olsun. gerçi ben "power user" sınıfına giriyorum ya da belki diğer bir değişle "mezarcı". ne demek bu? etrafta olan, gördüğüm her türlü sandığı, kutuyu, otu, boku açarım bakmadan geçmem, her şeyi alır altına çeviririm ne kadar önemsiz de olsa. bu oyun tarzı ister istemez oyunu uzatıyor ama en kötü ihtimalle koştura koştura bile oynasanız oyun size 70 saatlik bir deneyim sunacaktır.

oyun izometrik kameradan baktığımız, sıra tabanlı bir rpg ve türünün en iyilerinden, en başarılı örneklerinden. oyunda tamamen özgürsünüz. başlarken 2 tane karakter yaratıyorsunuz daha sonra isterseniz partinize 2 tane npc de ekleyebiliyorsunuz, istemezseniz onda da serbestsiniz eklemeden yolunuza devam edebilirsiniz. karakterlerin tüm özelliklerine siz karar veriyorsunuz ve bunu istediğiniz zaman değiştirebiliyorsunuz. değişiklik derken kılıç kalkan giden bir adamın eline "2 hand" bir silah vermek gibi değişikliklerden bahsetmiyorum, bahsettiğim değişiklik isterseniz kılıç kalkan olarak kastığınız ön cephe adamınızı oyunun ortasında healer'a çevirip cephe gerisine çekmek gibi değişikliklerden bahsediyorum. karakter yönetimde bile bu kadar sizi serbest bırakan oyun tabi ki oyun içi seçimlerde de son derece serbest bırakıyor sizi. öyle ki hikaye için kritik öneme sahip npc'ler dışında isterseniz herkesi öldürün, soyun, korkutun.... seçim sizin. oyun size seçenek sunmuyor tüm seçenekler en başta sizin kafanızda. ve tüm bunları isterseniz 2 kişi coop oynayarak da yapabiliyorsunuz.

oyunun kötü diyebileceğim taraflarına gelecek olursak. kamera açıları bazen insanı çıldırtma seviyesine geliyor. özellikle uzun bir oyun seansından sonra önemli bir savaşın ortasında kamera yüzünden karakterinizi saldırtmaya değil de yürütmeye başlayınca insanın sinirden gözü kararıyor. bunun bir diğer nedeni de oyunun biraz sor olması olabilir. hatta oyuna ilk girdiğimde her zamanki rutinim olan zor modda başladım oyuna ama daha ilk savaşın 5 dakikadan uzun sürmesi ve ciddi kayıp vermem bana ders oldu hemen başa dönüp zorluğu normale aldım, ona rağmen oyunun ilerleyen kısımları oldukça zor geldi. kötü özelliklere devam edecek olursak, benim için öyle değil ama başkaları için olabilir diye yazmak istiyorum, oyun sağlam derecede ingilizce istiyor. nereye elinizi atsanız bir hikaye, kime tıklasanız konuşmaya başladığı için ne olup bittiğini, neyi neden yaptığınızı anlamanız için dil bilginizin ortalamanın biraz üstünde olmasını gerektiriyor oyun. çok fazla da yazı okuyacaksınız şimdiden uyarayım. tabi bu türü sevenlere eksi olarak gelmeyecektir.

aslında hakkında söylenecek daha çok fazla şey var ama daha fazla uzatmak istemiyorum, birazı da yeni alacak olan insanlara sürpriz kalsın. bir şeyi görüp yapmaktansa kendi kendine keşfetmenin zevki farklı oluyor çünkü. seri ile serinin 2. oyunu ile tanıştım radarımda o vardı ama ona başlamadan birincisi de elden geçirilmiş enhanced edilmişken birinci oyun ile başlamaya karar verdim, iyiki de öyle yapmışım kesinlikle memnun kaldım verdiğim paranın hakkını aldığımı düşünüyorum ve rpg sevenlere tavsiye ediyorum zamanında kaçıranlar varsa dönüp tekrar baksınlar. parasının karşılığını aldım derken hemen şunu da belirteyim oyunun steam satış fiyatı bu yazıyı yazdığım dakikada 59 tl, bu parayı hak etmiyor oyun. ben indirim yakalayıp 18 tl'ye aldım.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler