diablo

diablo pc ve macintosh için blizzard north tarafından geliştirilmiş ve blizzard entertainment tarafından 31 aralık 1996'da piyasaya sürülmüş bir aksiyon-rol yapma hack and slash oyunudur. bize rpg yi sevdiren , health neydi , mana neydi ögreten , çağ açıp çağ kapatan bir oyundur kendileri.

3 seriden oluşmaktadır. serinin ilk oyunudur.
3rd person rpg oyun dünsayında çığır açmış basit mekanikleri ve mana, health ,rejuvanation potion, teleport scroll gibi terimleri hayatımıza sokmuştur. ayrıca str-dex-vita-energy kombinasyonu ile şu an bile oyunlarda görüp kullandığımız skill ağacının ağa babasıdır.

hikayesine gelecek olursak tristram köyünde köylü kardeşler yer altından gelen mistik sesleri ve güçleri duyarlar. bunun üzerine warrior, rogue veya sorcerer olarak seçtiğimiz kahramanımız mezarlığının yanında bulunan şatonun derinliklerine doğru inmeye başlar. yolculuğumuzda en büyük yardımcımız deckard caindir. stay while and listen diyerek size bilge bilge konuşur oyun boyunca ne idüğü belirsiz eşyaları sizin için üretim yılına kadar aydınlatır. daha sonra kahramanımız yerin yedi kat dibinde diabloyu bulur ve kendisini öldürür. (devami spoiler)

kısaca bu şekilde basit başlamış bir oyunun geldiği yeri görmek gerçekten tarif edilemez bir histir. şu an son sürüm olan diablo 3 ise son patchler ve advanture mode ile büyük bir fiyaskoya dönüşmüştür.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler