diablo 3

blizzard entertainment'ın şaheseri, gönlümün efendisi, deliler gibi sabahlara kadar oynadığım, bilgisayar başından kalkamadığım tek oyundur kendisi. hack and slash türünde bir oyun olup 4 bölümden oluşur ve item bulup bu itemlerle becerileri kombine etme üzerine kuruludur. ayrıca genişleme paketleri de mevcuttur.
(bkz: reaper of souls)
(bkz: rise of the necromancer)
diablo serisinin 3.oyunudur. en son rise of the necromancer paketi satışa sunulmuştur.fiyatı 9.99 euro dur.(us store'dan alınırsa 9.99 dolardır.) yalnız bu fiyatlar indirimli halidir.normal fiyatları 15 dolardır.bu dlc ile oyuna necromancer karakterini ekleyebilirsiniz.

diablo serisinin en başarısız oyunu olarak bilinir.bunun söylenmesinin asıl sebebi ise diablo 2 nin muhteşem oluşudur.diablo 2 o kadar güzeldi ki insanlar beklentiyi inanılmaz yükseltti.diablo 3 beklentileri karşılamayı geç, beklentilere yaklaşamadı bile.
blizzard'ın büyük üç evreninden birini konu alan diablo 2'ye göre daha sulu ve basit kaçan serinin 3. oyunu.

oyun ikiye göre grafiksel olarak geliştirildi ve sınıflar düzenlendi. oyunda 5 sınıf yani halk-tür var. her tüürün kendine has belli becerileri var ve biz bu becerileri kullanarak ilerlemeye çalışıyoruz. oyunun en basit haliyle mantığı bu şekilde.
oyunun en sevdiğim yani itemlerı gerçek parayada satıyor imkanınızın olması.
bu gerçekten çok iyi.
(paragon 6xx) 70 lvl tüm classlardan karakter sahibi biri olarak diyebilirim ki grafikler çok güzel ancak oyun kendini o kadar tekrar ediyor ki bir yerden sonra sıkılıp bırakıyorsunuz. insanlar diablo ıı'den sonra o kadar uzun süre beklediler ki... beklentiler acayip yükseldi ve blizzard da bize grafik olarak iyi ama oynanışı tırt bir oyun verdi. oyunda item alım - satımı için auction house bulunmamaktadır, kaldırılmıştır.
diablo 2 den sonramerakla beklenen oyunda hikaye tam olmasada güzel devam ettirilmis.grafikler ve oynanış güzel ancak bi yerden sonra aynı seyleri yapıyorsunuz ve canınız sıkılıyor. diablo 2 yi oynamış kişiler kesinlikle alıp oynamalı ama fazla bağımlılık yapmayacaktır.
blizzard entertainment tarafından geliştirilen ve yayımlanan diablo serisinin 3.oyunudur. 2008 de duyurlan oyun 2012 de win ve macos için piyasaya çıkmıştır. 2013 te ps3 ve xbox 360 sürümleri de çıkmış olup 2014 te ps4 için sunulmuştur. 24 saatte 3,5 milyon satarak en hızı satılan pc oyunu rekorunu kırmıştır. 2014 nisan da genişleme paketi de sunulan diablo 3 50 level den 70 levele çıkarılmıştır.
karakter sınıfları ise:
barbar
keşiş
cadı doktor
büyücü
şeytan avcısı
haçlı dır.
softcore ve hardcore olarak iki modu bulunan oyunda hardcore modunda karakter öldüğü zaman tamamen silnmektedir.aldığı puanlar ise 100 üzerinde 90 civarında 10 üzerinden ise 9 civarındadır.
ilk çıktığında yani herhangi bir patch bile gelmediğinde oyun gayet başarılıydı. farm sistemi olsun, action house sistemi olsun insanı gerçekten deli gibi farm yapmaya itiyordu çünkü rare(sarı) itemler dahi deli gibi para ediyordu. sonra reaper of soul çıkardılar gittik aldık. bir de ne görelim değişik bir advanture sistemi, dpslerde inanılmaz abartmalar ve en önemlisi adamlar action house' u kapattı. yani şu an oyunu oynarken herhangi bir şekilde trade mümkün değil. sürekli kendinize kasıyorsunuz.

bir süre oyun öyle bir monotona bağladı ki direkt alt+f4 yapıp sildim. şöyle ki riftlere giriyorsunuz biraz kasılıp greater riftlere girip gemlerinizi büyütüyorsunuz. düşen bütün itemlar sizin karakterinize göre yani ikinci, üçüncü karakter yapmak için onlarla oynamanız gerekiyor. bu sebepten oynadığınız takımda ileride oynamak istediğiniz bir karakter varsa ondan eşya dileniyorsunuz. işine yaramayan eşya olursa atar mısın :):) şeklinde. bu bir süre sonra(2 gün filan ha çok değil) öyle bir monotona bağlıyor ki inanılmaz sıkılıyorsunuz.

diablo ii denilen oyuna şu an bnet üzerinden girin. need shako diye oyun var adam hala shako arıyor. need rush başlığı var. diablo 3' ü büyük bir fiyaskoya çevirdi blizzard.

ha bir de yeni karakter necromancer' ı koydular diye seviniyorduk ama sadece karakter olan paketten bile para istedi allahsızlar tamamen kopardım bağlantıyı. kurun d2 single player oynayın.
diablo ii'den sonra yıllarca bekleyip , pre-order'dan almıştım. ilk başta pek çok sıkıntısı vardı aslında. warrior'lar için düşen loot'un intellect veriyor olması, elite mobların sahip olduğu buglar vs. daha sonra ufak ufak patch'lerle bunları düzelttiler fakat oyun bir yerden sonra öyle bir rutine bağladı ki diablo iii oynayacağım diye heyecandan uyuyamazken artık kısayoluna çift tıklamaz oldum.

aslında gelen expansion pack reaper of souls bir nebze daha oyunun ömrünü artırdı ama kanser hastasına aspirin vermek gibiydi açıkçası. oyunu bitirdikten sonra bir üst zorluk seviyesinde oynamak da size bir challenge sunuyordu. fakat sonra? sürekli aynı dungeon'ları grindlamak, sürekli aynı senaryoları, riftleri oynamak ve set item dizmeye çalışmak. aslında diablo iii'ün bir yerden sonra geldiği noktaya (bkz:blizzard) world of warcraft oyuncuları hiç şaşırmamıştır. şahşım adına konuşuyorum ben şaşırmadım açıkçası. zira blizzard'ın oyun anlayışı bu. oyun zaten satılıyor ve oynanıyor. minimum çaba ve minimum içerik sunalım, sonra o içeriği döndür allah döndür oyunculara senelerce oynattıralım.

biraz stockholm sendromu gibi ama seviyorum diablo iii'ü.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler