debian

debian ismini geliştiricisi ian ve eşi deborah'tan alan dünyadaki ilk linux dağıtımlarından biridir. bu linux dağıtımının diğerlerinden ayrılan yönü apt paket sistemidir. bundan öncesinde herkes paketler kütüphaneler geliştirmiş ancak bir programı kurarken diğer bağımlı yüzlerce paketi de kurmanız gerekmişti. şunu kurmadan önce bunu kur bu olmazsa o çalışmaz ben şu kütüphaneye de ihtiyaç duyuyorum gibi sıkıntılar vardı bir programı çalıştırmak için ancak debian paket yönetim sisteminde bu sıkıntılar ortadan kaldırıldı ve özellikle stable sürümlerde programın hatasız çalışması şartı arandı ve paket depolarına eklenecek paketlerin en güncel versiyonunun eklenmesi sert bir tavırla yönetildi. hala da öyledir.

bunun ana sebebi şimdi evde laptop'a işletim sistemi kuruyorsanız elbette çok sorun değil ama dünyanın veya türkiye'nin değişik yerlerinde makine kuruyorsanız işte gittin rize'ye kurdun üç makine eve geldin iki gün sonra makine çalışmadı yallah rize'ye olayını ortadan kaldırmak çalışıyorsa çalışsın herhangi bir donanım sorunu yoksa verilen işi yapsın mantığıdır.

bir işletim sisteminden beklenen de budur. unix bunu yapar ama lisansları oldukça pahalıdır. linux bunu ücretsiz yapar hatta bazı noktalarda unix'den dahi daha iyi sonuçlar verir. ben bir işletim sistemi kurduğumda onun çalışmasını ve her istediğimde ulaşabilmemi üzerindeki servise de her isteyenin izin verdiğim ölçüde sorunsuz erişmesini beklerim.

bunu linux ile linux dağıtımları arasında da ya gentoo ya da debian ile yakalarsınız. bir debian kurduğunuzda stable depodan paketlerini kurup ayarları yaptığınızda işlem tamamdır artık dokunmanıza gerek yoktur. tüm paketler debian için bir kalite standartlrından geçirilmiş ve çalışacağı garantilenmiştir.

bir de debian'ın kendi manifestosu var ve bu manifesto kullanımını top seviyeye getirmiştir. bu nedenle yoğun tercih edilmiş daha sonra ubuntu gibi debian'dan fork projeler de ortaya çıkmıştır.

bir defa debian kendisine gnu/linux der bu önemlidir en azından benim için ikincisi geliştiricileri de özgür ve bağımsız insanlardır yani bir kuruluş şirket politikası ile muhattap olmak zorunda kalmazsınız. türkiye'deki pek çok insan desteğe takılır sanki windows kullanınca orjinal lisans kullanıyor da sorun yaşadığında microsoft çağrı merkezini arayıp çağrı oluşturup çözümün peşinde koşuyor gibi. ubuntu'da bu da var destek alıyorsunuz ve sonra sorun yaşanınca çözüm talep ediyorsunuz. ancak debian'da bu lokaldir yani debian tarafından önerilen lokal debian uzmanlarına ulaşıp ücreti karşılığında destek alabilirsiniz. türkiye'de bu bilinmez bilinse de uygulanmaz :) neden bilişime para veresin ki?

burası komik bir ülke gerçeği ama aynı adam aldığı laptop üzerinde 200$ işletim sistemi lisansı otomatik kesildiğinde sesini çıkarmaz. ya da macbook'a 6000tl öderken sorun yaşamaz çünkü maalesef türkiye'de desinler mantığı vardır. varsın macbook kullanıyor desinler 10.000tl helal olsun. ne yapıyorsun peki? hiç oyun oynuyorum ekran kalitesi güzel bir de hızlı açılıyor :)

debian doğru bir kurulum ve stable bir yapılandırma ile 2 saniyede açılır. eğer üzerindeki servis doğru yapılandırmış donanım bunu karşılıyorsa binlerce kullanıcının taleplerine cevap verir ve en önemlisi başta da belirttiğim gibi pek fazla sorun çıkarmaz. apt-get install nasıl kap-gel kur ise debian da kur yapılandır bırak çalışsın demektir.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler