cpu

açılımı central processing unit olan kısaca bir bilgisayarın beyni diyebiliriz. tüm matematiksel hesaplamalar bu donanım üzerinde yapılır. maalesef ülkemizde tam olarak nasıl çalıştığı bilinmediği için intel i7 işlemci aldım ama program yavaş diyen adamlar çıkar. elbette yavaş olur çünkü sen o işlemcinin milyarda bir performansını kullanıyorsun çünkü cpu nedir bilmiyorsun.
türkçesi merkezi işlem birimi olup bilgisayarın beynidir. çeşitli cpu mimarileri bulunur ve bu mimariler farklı işler için en optimum performansı sunmak üzere tasarlanmıştır. ancak cpu'ların tarihsel gelişiminde en önemli adım olarak pipeline ismi verilen teknoloji yatar. pipeline cpuları yaklaşık 6 kat hızlandırmıştır ve bugünkü paralel çalışma prensibinin ilk ayağını oluşturur. bu teknoloji farklı proseslerin farklı aşamalarının aynı anda yürütülmesini sağlar. örneğin bir proses bellekten veri çekerken diğer proses çarpma işlemi yapar.
önceleri hayvanlar gibi enerji tüketirlerken son zamanlarda tüketici seviyesi kullanımda olan 14 nanometrelik küçük minik tatlı transistörler sayesinde bir ampulden daha az enerji tüketimine kavuşmuşlardır.

önde gelen iki işlemci üreticisi amd ve inteldir. bir de arm diye bir mesele var, ona işim düşmediği için öğrenmedim, raspberry pi falan onu kullanıyorlar.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler