coin burn

coin burn / koin yakma işlemi, haddinden fazla üretilen yada yok edilmesi gereken kripto paraların, kontratların yok edilmesi işlemidir. yaklaşık olarak yok edildiğini söylemek hatalı olur ama böyle anılıyor. işin özünde private key’i (gizli anahtarı) bilinmeden üretilen bir adrese coin gönderme işlemidir. mesela diyelim ki bitcoin 50 milyon üretildi ama değerlenmesi için 30 milyonunu belli bir aşamadan sonra yok etmek gerekiyor (amaç içi yada amaç dışı) o zaman belirlenen miktarda coin üretilen bu adrese gönderilir ve tahminen 500 yıl boyunca tekrar üretilemeyecek yada çözülemeyecek bir cüzdanda hiçliğe maruz kalır. mesela bir bitcoin yok etme adresi https://blockchain.info/tr/address/1BitcoinEaterAddressDontSendf59kuE olarak burasıdır. şu günde 154 bin dolara eş değer btc hiçlikte beklemektedir.

ilerleyen günlerde zaten yeni iş kolları türeyecek diye düşünüyorum. mesela burn coin wallet avcıları, kayıp coin avcıları gibi. eh, mega quantum bilgisayarı olan bir tanıdığınız varsa arayı sıcak tutun.
bazı coin'lerin yönetiminin, sırf coin'leri değer kazansın diye yaptığı eylem.

hype üretmek için büyük bir reklamla yapılacağı duyurulur. anında fiyatları uçar coin'in. genelde değersiz coin'ler oldukları için yüzde olarak yüksek bir uçuş olur bu tabii. daha yakma işlemi tamamlanmadan, coin'ler tepeden satılır ve çakılır fiyatları.

coin'leri üretenlerin kendi coin'leri üstünden yaptığı spekülatif hareketlerden yalnızca biri olarak görülmüşlüğü defaatle vardır yani. sadece ciddi geliştiriciler, ciddi coin'lere yaptığında manası olan ve uzun vadede fiyatı olumlu etkileyen bir harekettir.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler