clash of clans

zamanında uykumdan çalıp oynadığım oyun.

oyun strateji odaklı köy oyunu. level up sistemi var oyunda. level aldıkça köyünüz ve gücünüzde artıyor. mesela savaşçılarınıza level basmakla beraber yeni savaşçı çeşitleride ediniyorsunuz. tek sıkıntı bu oyun içerisinde mağaza sistemine çok önem veriyor. hızlı level almak ve güçlenmek mi istiyorsun neden mağazadan elmas almıyorsun diyor. şuan oynamıyorum bu sebepten.
zamanında 1 sene oynadığım, sıkıldığım oyundur. klan sahibi olduğum başarılı bir oyundu. bağımlılık yapandı, fazla zaman ayırmanız gerekmeyendi. oyuncu profilinin çoğu çoluk çocuktur. bunun dışında gözümde eksisi olmayandı.

geçenlerde oyuna bir girip baktım yeni deniz aşırı bir harita gelmiş, bir kaç yeni asker ve ünite gelmiş fakat eskisi gibi sarmadı. fakat vakti zamanında emek ve para ayırmış biri olaraktan yeni başlayacak olanlara şu tavsiyeleri verebilirim;

kristale abanıp oyuna hemen yükseltmek için para basmayın önce oyunu tanıyın. köy binanızı her seviyede yükseltmeden önce tüm yükseltmelerinizi tamamlayın 8. seviyeden sonra ganimet bulmak zorlaşacaktır. duvarlara önem verin onlara giden paranın haddi hesabı yok. savaş ordusu hazırlarken ucuz maliyetli ordular kurmaya çalışın ve depoları dışarıda olan köyleri bulmaya çalışın, hemen yılmayın. klan kalesi istekleriniz de dev'i tercih edin hızlıca bir kişi doldurabilir, beklemezsiniz. son olarak aktif bir klanda daha hızlı seviye alabilirsiniz.

iyi eğlenceler.
2014 ten beri oynadığım oyundur. gerçi son iki yıldır eskisi gibi oynamamaktayım. sebebi saçma sapn güncellemeleri oldu. kuruş para harcamadım. şu anda 149 level hesabım bulunmakta. hile vs kullanmayada ihtiyaç duymadım. fakat son güncellemelerini beğenmediğim için nadir oynuyorum. oda yeni güncellemeyle gelen deniz aşırı inşaatçı üssünü geliştirmek için.
yanlış hatırlamıyorsam appstore da en çok indirilen oyun hala. geliştiricisi bu oyunun namını kullanarak clash royale diye bir oyun çıkardı tabi o da piyasayı domine etti aylarca hala da oynayanı vardır denemiş biri olarak oyunda ilerleme zamanla çok güçleşiyor ve zorlaşıyor mesela güçlendirmeler için günlerce beklemek de gerekiyor oynamamanızı vaktinizi daha iyi şeylere harcamanızı tavsiye ederim.
amaç diğer oyunlarda olduğunu gibi para kazanmak eyvallah kardeşim de neden oyuncularını sömürmeye kalkıyorsun ki. ben ve benim gibi para vermeden oynamaya çalışanlar için oyun içindeki dünyayı giderek daraltıp zindan haline getirdiler haliyle bizde bıraktık tabii ilk başlarda herşey çok güzel bonuslar olsun droplar olsun, ilerleyen zamanlarda hileleri çıktı lanet gelsin dedik devam ettik sonra pay&play sistemini işletmeye başladılar dedim ki orda dur, bu ve bunun gibi bişeyleri dayatan hiçbir oyunu ne oynarım ne de oynatırım
multiplayer oyuncuların birbirlerinin köylerine saldırması oyundaki amaçtır farklı savaşçıları farklı binalarda eğitiyorsunuz savaşçıları güçlendiren birkaç farklı çeşit büyü vardır ,köyünüze ancak siz offline iken yapılacak olan saldırılara karşı duvarlarınızı ve kuleleriniz güçlendirerek sayılarını artırarak önlem alıyorsunuz oyunda petrol ve kara petrol gibi değişik kaynaklar vs... birçok farklı şey bulunur ayrıntılarına girersek saatler yetmez zaten hepsini yazmaya
köy kurup, köyde kaynak toplayıp, adam basıp, düşman köylere saldırmalı çok temel düzey strateji mantığı içeren bir ekolün son nesil temsilcisi. öncelikle pc ve hatta commodore 64-amiga gibi sistemlerde bu tarz oyunlar vardı. 2000'lerin başlarında bu oyunlar henüz akıllı olmayan cep telefonlarına, sms yoluyla multiplayer oynanacak şekilde geldi. ülkemizde de turkcell böyle bir oyun oynatmıştı, adını hatırlayınca başlığını açacağım. daha sonra travian, klan savaşları ve benzeri browser oyunlarıyla hayat bulan bu ekol, 2014'te çıkan clash of clans gibi oyunlarla mobil platformlarda devam ediyor günümüzde.

her saniye aksiyon gerektirmeyen, basit bir multiplayer mantığı olduğu için bu tarz oyunlar sonsuza kadar tutmaya devam edecek diye düşünüyorum.
bundan 4-5 sene öncesi bi zamanda neredeyse her kullanıcının telefonunda olan strateji oyunudur. benle beraber sanırım artık eskisi kadar popüler değil. bunun altında yatan çok sebep ver oysaki.
öncelikle botlar, siz günlerinizi vaktinizi harcamanıza rağme nadamın biri geliyor oyuna bot kuruyor ve herşey oto oluyor. pc yi gece bota bırakıyor sabaha köşeyi dönmüş.
zamanla yenilik olarak verilen saçma güncellemeler.
son olarak insanı bunaltan mağaza elmas sistemi.
köy kurup çeşitli kaynaklarınızla geliştirdiğiniz bir oyun. temel amacı köyün savunmasını geliştirmek ve saldırı kuvvetleri train etmek. bu sayede farklı köyleri basabiliyor, onların kaynaklarına el koyabiliyorsunuz. çeşitli sihirli güçleriniz ve korumalarınız var. her oyuncunun bir account'u ve o account'a bağlı bir köyü oluyor. bu sayede oyuncular oluşturdukları klanlarla birbirlerine yardım edip rakip klanlara karşı savaş da açabiliyorlar.
supercell'in çıkartmış olduğu ve 5 senedir oynamış olduğum oyun. hali hazırda ana köyüm 150 levele gelmiştir. ana köyün bu kadar yüksel levele gelmesinden ve artık yükseltecek herhangi bir özellik olmamasından dolayı geçtiğimiz aylarda açılan yeni köye daha çok zaman ayırmaktayım.

yeni açılan köyün en önemli özelliği günde sadece 3 adet savaş yapabilmeniz. diğer köyde sayısız saldırı yapıp ganimet kazanabiliyordunuz ancak bu versiyonda sadece 3 adet ile sınırlandırmışlar. bence bunun başlıca sebebi oyunda amansızca kullanılan botların önüne geçmek. istediğiniz kadar botlar açık kalsın ve savaşsın ganimet 3 savaşla sınırlı olduğu için bot'un kullanıcıya bir faydası olmayacaktır.
  • /
  • 2

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler