championship manager 03/04

sports interactive'in çıkardığı son championship manager oyunu. günümüzde football manager serisini çıkaran firma, efsaneleşen cm serisini de yaratmış, ancak eidos'la olan fikir ayrılıkları sonucu son bir oyun yapıp ardından kendi yoluna gitme kararı almıştır.

bu son oyun bana göre eski cm'lerin basitliğiyle günümüz fm'lerinin yoğunluğu arasındaki ideal dengeyi sağlıyordu. ne kolayca bütün dünyayı takır takır dize getirebiliyordunuz, ne de oyuncuların menajerinin komisyonundan kayınçoya düşecek payı peşin mi 12 ay vadeli mi ödesem diye saatlerce uğraşıyordunuz. 2d maç motoru dönem için iyiydi. daha ne olsun?

oyunun en büyük eksisi, günümüz bilgisayarlarında bile yağ gibi akamamasıdır. eski bir cm oyununda günler uçarak geçer, yüklemeler saniyeler içinde biterken bu oyunda, şimdiki fm'ler kadar olmasa da, bekleme süreleri mevcut. zaten ilk çıktığında her continue game dedikten sonraki beklemelerin arasında dergi okur, muhabbet eder, televizyona falan bakardık.
her ne kadar nostalji bagimlilari tarafindan championship manager 01/02 oyunu dillerden dusmese de, menejerlik oyunlarinin zirvesi ahanda bu oyundur. hic bir menejerlik oyunu, bu oyunu oynarken aldigim tadi bana yasatamamistir. belki de 90’larin yildizlari ile simdinin oyuncularini bulusturdugu icindir kim bilir?

galatasaray ile oynanmasi en zor oyunlardan birisidir ayrica. gerek ligdeki yabanci siniri, gerek galatasaray’in o donemki kadrosunun ve ekonomisinin rezilligi bunun sebebidir belki de.

maxim tsigalko, anatonin todorov, julius agahova gibi bug futbolcular, bu oyunu oynayan herkesin hafizasina kazinmistir. forvet hattini tsigalko-todorov yaparak oyundaki tum kupalari alabilirdiniz.

unutmadan, diablo taktigi olarak bilinen taktik bu oyunun tsigalko, todorov ikilisinden sonraki en buyuk bug’idir. oyundan aldiginiz tum zevki yokeder. yapmayiniz, etmeyiniz.

2011 yilina kadar guncellestirmelerini takip edip ara ara oynardim kendisini.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler