call of duty

herkes illa bir oyununu oynamıştır denecek first person shooter oyun serisi.bu seriyle tanışmam 2004 senesinde dayımın bilgisayarında olmuştu.o zamanlar herkes bilmezdi tabi bu oyunu.ben de ufacıktım.bu kadar yükseliceğini de hiç birimiz tahmin edemezdik tabi.çıktığından beri kendini yeni teknolojilere göre çok güzel evrimleştiren, aynı zamanda da çizgisini bozmayan gerçekten takdir edilecek bir seridir.ilk oyunda ki captain price ile sonuncusu arasında dağlar var tabi.fakat her oyunda temel savaş hikayesinin yanında ufak karakter hikayelerine de yer verilir.soap'ın ölümü olsun,captain price'ı hücreden kaçırmalar olsun.ha bu price dediğimiz dayının hem 2. dünya savaşında olması hem de günümüz savaşlarında olması ayrı bir olaydır fakat ne biz vazgeçebildik price abimizden ne de yapım şirketi.biz de onu böyle kabullendik.kısaca first person shooter dendiğinde akla gelecek ilk oyunlardandır,seveni sevmeyeni olur fakat kesinlikle bir kaç oyunu oynanacak seridir.özel olarak ilk oyun tavsiyemdir
2. dünya savaşı olayının medal of honor'la battlefield 1942'nin tekelinde olduğu bir dönemde piyasaya düşüp bomba etkisi yaratan oyun. 2003 sonunda piyasaya çıkmıştır.

o dönem için bile kötü grafikleri vardı ama daha sonraki birkaç oyunla efsane mertebesine ulaşacak optimizasyon, bu oyunda da çok iyiydi. 3-4 yıllık bilgisayarlarda yağ gibi akardı en kalabalık çatışmalarda bile. öyle boş çatışmalar da değildi ha, o zamana kadar offline bir fps oyununda görülmüş en yüksek aksiyonlu, en heyecanlı çatışmalardı bunlar. etkileyici bir senaryosu, farklı görevlerde farklı askerlerle farklı hikayeleri oynamak gibi orijinal bir fikri vardı. çıkar çıkmaz klasik oldu ve hemen ardından çıkan ikinci oyun sayesinde de call of duty serisi bugün bildiğiniz noktaya geldi. o günden beri battlefield'la kapışıyorlar yani.
efsane olmuş fps oyun serisidir. fps oyun oynamaya merak saran herkesin mutlaka incelemesi ve oynaması gereken bir seridir. özellikle call of duty 2 ve call of duty 4 oyunlarıyla zirveye tırmanmıştır ve bu oyunların hala hatrı sayılır miktarda oyuncu kitlesi vardır.

call of duty 2'nin single player modu da en az multiplayer modu kadar efsanedir. rusya'da, fransa'da ve afrika'da almanlara karşı savaştığınız bu mod epey uzun sürmektedir ve gerçekten insanı oyunun başına kilitleyen bir akışı vardır. multiplayer modunda ise carentan ve toujane gibi haritalar hala dolu serverlarda oynanmaktadır.

serinin benim için bir diğer önemli oyunu call of duty 4 ise modern warfare adıyla yayınlanmıştır ve günümüzün silahlarıyla kapışılır. single player modunda günümüzdeki bir savaş senaryosu işlenir.

call of duty 5'e de bir parantez açarsak, burada senaryo tekrar ikinci dünya savaşına dönmüştür fakat japonya cephesine. bu oyunun multiplayer modu ne derece aktiftir bilemiyorum, ancak 4 kişi birlik olarak hapsolduğunuz bir binaya her taraftan zombileri öldürerek hayatta kalmaya çalıştığınız modu özellikle arkadaşlarla oynamak oldukça eğlencelidir.
advanced warfare ile gözümden düşmüş olan oyundur hikayelerin gelecekte geçmesi hoş olmuyor ancak ww2 oyununu çıkartarak bir atak yaptı. hele bir oynayalım ona göre gidişatına karar vericem.
en kaliteli yapımı kesinlikle modern warfare serisidir. bundan sonrakilerde gittikçe yükselen bir ivmeyle düşüş yaşamıştır. bir ara ghosts ile kendine gelir gibi olmuştu ancak kaybettiği kitlesini bu oyunla kazanması pek de mümkün değildi zaten. kendileri de modern warfare serisinin gönüllerde ne kadar yer ettiğinin çok iyi farkında. adamlar remaster yapıp yeniden çıkardılar oyunu. gelecek temalı oyunlar bu seriye kesinlikle yaramadı.
cod2 serisi hem muhteşem hem de efsanesi olmuştur serinin d-day çıkarmasını normandiya savaşını ,rommel'in destanlar yazdığı kuzey afrika cephesini ilk defa bu oyun serisinde öğrenmiştim cod mw2 ise sanırım serinin en kısa oyunudur zorlarsanız 10 saat civarında bitiyor güzel olmasına karşın ,black ops2 ise hikayeleriyle ve zombi moduyla serinin bence en güzel 2. oyununa adylık göstermektedir
bizleri ikinci dünya savaşın'dan girip uzay savaşlarına götüren seri, ikonik karakteri captain price, ghost ile bilinen fps türün de ki en büyük isim, son bir kaç oyun ile hayranlarını üzse de ikinci dünya savaşı temasına dönmesi yararına oldu.
bu oyunu en az bi kere oynamayan yoktur sanırım. son yıllarda eski oyun kalitesini yakalayamamıştır malesef. daha çok para kazanacaz derdi her zaman firmalara saçma sapan oyunlar yapptırıyor. yok zombi temalı, uzay temalı vs. kardeşim yapsanıza dünya savaşı temalı, çünkü hissettiriyor birşeyler ve biz böyle sevdik bu oyunu.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler