btcturk.com

bitcoin alınıp satılabilecek bir türk borsasıdır komisyon ücretleri diğer yabancı borsalara göre biraz fazladır ve altcoin alınamaması büyük bir eksiklik olan borsadır.
alım satımları işlemleri biraz geç oluyor ve fiyatlar yabancı fiyat borsalarının baya bi üstünde olması kötü bir durum.
türk bir bitcoin ve ethereum borsası. üyelik onayı için elinizde bir dilekçe ve kimlik bulunan, yüzünüzün net göründüğü bir fotoğraf istemekteler. paribu'dan farklı olarak grafik özelliği bulunmakta. siteden an itibarı ile bitcoin ve ethereum dışında bir coin ile işlem yapılamamakta.
benim de şahsen türkiye'den giriş-çıkış yaptığım türk kripto para borsası.

an itibariyle dünya genelinde 48. en büyük hacime sahip kripto para borsası.

gelelim kullanıma dair yorumlarıma.

1. üye olmak gayet basit. ancak üyeliği onaylatma süreci var. bu da bazen günler sürebiliyor. istediği belgeleri sunmanız gerekiyor. sizden istediği belgeyi e-devlet üzerinden temin edebiliyorsunuz. dilekçe ve kimlik fotoğrafını kendi telefonunuzun kamerası ile halledebilirsiniz.

2. "hesap onaylanmadan olmaz mı?" diye soranlar için. olmuyor. işlem limitiniz sadece 1 tl oluyor. o yüzden hesap onaylatmak şart.

3. para yatırırken iban numarasına direk eft ya da havale yapıyorsunuz. ilk defa para yatırıyorsanız hesabınıza paranın geçmesi 24 saat gecikmeli oluyor. bunun bir güvenlik önlemi olduğunu söylüyorlar.

4. bence türk borsaları içindeki en güzel yanı; alım seçenekleri içinde gelişmiş alım satım imkanı sunması. istediğiniz fiyattan emir girip dilediğiniz fiyattan alıp satabiliyorsunuz.

5. bitcoin aldıktan sonra binance, poloniex gibi platformara bitcoini transfer etmeniz ortalama 1 saat sürüyor.

6. bu platformda sadece bitcoin ve ethereum alabiliyorsunuz. keşke seçenekler artsa. bence şirket yöneticileri bu konuyla ilgilenseler fena olmaz.

7. türk borsalarının genelinde olan problem burada da yaşanıyor. bazen site saçmalayabiliyor. sanırım alt yapılarla ilgili bir durum.

8. girişte iki faktörlü doğrulama - mobil sms ile giriş zorunlu. bu yüzden bir nebze olsun güvenli oluyor.

9. bitcoin fiyatını tl bazında sattıkları için yurtdışı borsalarına göre her zaman daha pahalı alıyorsunuz. örneğin bitcoin 18.000 dolar seviyesinde ilerlerken siz türkiye'de 1 adet bitcoini 19000 dolar gibi bir fiyata alıyorsunuz.
büyük paralar ile takılan kişiler bu arbitraj fırsatını değerlendirmenin bir yolunu biliyorlarsa kimseye çaktırmadan güzel para kazanıyorlardır. tabi komisyon ve transfer ücretleri de önemli.

genel olarak deneyimlerim btcturk.com konusunda olumlu yönde. arkasındaki kişilerin iyi niyetli ve temiz kişiler olduğunu düşünüyorum.
saçma sapan bir borsadır kendileri. öncelikle 1.000 tl altı para yatıracakların papara kullanmaları şart galiba. örneğin 250 tl yatırmak istediniz. bu işi zevkine yapmak istiyorsanız tabi bu miktarı yatırın. benim gibi. öncelikle paparaya para yatırmanız gerek 1.000 tl altında ise. paparaya para yatırınca banka 2 tl havale masrafı kesiyor. paparaya yatırdıktan sonra o da btcturk sitesine yatırmak için 2-2,5 tl masraf alıyor. neyse yatırdıktan sonra ethereum almak istiyorsunuz. tak! öyle birşey yok. bildiğin öyle bir ekran yok (bkz:swh) neyse efenim. bu kadar cüzi bir miktar ile bitcoin alıp göndermek saçmalık tabi. alacağınız bitcoin miktarı kadar fee falan ödeyeceksiniz transfer edince. her neyse paramızı geri çekmek istiyoruz. o da ne? geri çekince bu kez btcturk sitesi komisyon alıyor 2.94 tl. yatırdığınız para 7,5 tl az bir miktarla size geri geliyor. zamanında asla ve asla önem vermezdim bu komisyonlara falan ama bir noktadan sonra sömürüldüğünü hissedince insan artık çekilmez hal alıyor. kullanmayın demiyorum ama kullanırken bir daha düşünün.
edit : ethereum alımı yapılabiliyormuş diyorlar ama ben mi göremedim. anlamadım.
üyeliğimi ısrarla onaylamadığı için kullanmadığım borsa.

zaten onaylansa bile aldığı komisyonlara bakınca kullanmazdım. genelde büyük yatırımlar yaptığım için çok sınıra takılmıyorum ama alt limiti de var. gerçi komisyon miktarını çok tutmasının en büyük gstergesi zaten sağlam bir alt sınır koyması.

kısacası zengin borsasıdır. uzak durmakta fayda var. o kadar seçenek varken uğraşmaya değmez.
şu ana kadar tek para transferi yaptığım türk borsası.
hiç sorun yaşamadım.attığım para 1 saatte ulaştı.2 saattede binance'a ulaştı.
aktarırken güzel komisyon kesti ama.ben para transferi yaptığımda üyelik onayı yaptırmadan 150 tl göndermiştim.avantajı oydu.şu an para transfer limiti 500 tl ve onay istiyor.
bu onay işine kıl oluyorum ama mecbur.
ddos saldırılarındanmıdır yoksa başka bir sebeptenmidir bilmem ama haber vermeden bazen siteyi kapatıyorlar sonrasında twitterdan açıklama yapıyorlar en kısa zamandır sitemiz açılacaktır bakıma alınmıştır diyorlar. bu dönemde siz bunalıma giriyorsunuz kafanızda deli sorular acabalar dolaşıyor fakat olası bir mağduriyet halinde herhangi bir denetime tabi olmayan bu piyasada elinizden hiç bir şey gelmeyeceğini biliyorsunuzdur umarım. bu risk bu piyasanın içindeyseniz her zaman var. btcturkle çalışmamın sebebi adamlar geçmişte siteyi kapatmışlardı fakat tüm paraları ödediler sadece geçmişteki bu olay bu siteye güvenmemi sağlıyor.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler