bluray

disket, cd-rom, dvd rom derken son olarak hayatımıza yüksek kapasitesiyle girmiş olan taşınabilir rom formatının adıdır. bir çok yeni film ve oyun kalitesi sebebiyle bu formatta saklanır. oyun konsollarının cdleri bu formattadır. bluray yazıcıları harici ve dahili olarak bilgisayarınız ile kullanmak üzere edinilebilir.
kişisel fikrimce cd veya dvd kadar yaygın kullanılamayacak.artık insanlar izlemek istedikleri dizi,film veya oynamak istedikleri oyunları internet üzerinden oldukça kolay bir şekilde sağlamaktadır.özellikle netflix vb programlar bu kadar çok kullanılırken insaların verilerini fiziksel şekilde sağlaması kullanışsız gözükmekte.
çıkalı belki 5 yılı geçti hala mantığını anlamadım sadece ps4 , ps3 ve bluray oynatıcıda cd leri çalışıyor. bir de 3d filmler hep bluray de var galiba cd teknolojisi çok farklı ancak ne kadar farklı olursa olsun sistemi + cdleri bir hayli masraflı oluyor. özetlemek gerekirse bence ülkemizde tam bir fiyasko yurt dışını bilemem ama.
dvd yazdırma konusunda çok tutmadı fakat bluray teknolojisi görsel medyaya 720p ve 1080p teknolojisini getirdi. şu an dvd olarak film tercih ediliyorsa bu tamamen bluray dvd'ler üzerinedir. yalnız dediğim gibi yüksek hacimli dvd kapasitesine sahip olsa da yazdırmak için çok tercih edilmemekte bilakis taşınabilir harddiskler bu iş için daha pratiklik görmektedir.
veri taşımak için kullanılmayan bir medyanın gerçek manada popülerleşebilmesi imkansız. bluray de bundan nasibini alıyor.

bluray yazmak zaten hala oldukça pahalı bir işlem. hem medya, hem de yazıcı fiyatları dvd yazmaya göre çok uçuk seviyelerde. sadece bluray oynatıcıların fiyatları daha çok kullanıcıya hitap edecek şekilde ve hızda düşüyor, ama yazmak hala pahalı. bir de üstüne artık insanların taşınabilir hard disklerle veri taşıdığı, hatta bulut depolama hizmetleri ve stream hizmetleri sayesinde veri taşımaya bile ihtiyaç duymadığı gerçeği eklenince bluray sadece "tak bi kaset de film izleyelim"ci insanların kullandığı bir teknoloji olarak kalıyor.

bu bluray için ne kadar büyük bir sorun, tartışılır. şu anda piyasanın tek hakimi, ve hiçbir firmanın kısa vadede bluray'in yerine geçmesini planladıkları bir medya üretmesi sözkonusu değil. uzmanlar uzun süre daha bu piyasadaki tek oyuncunun bluray olacağını söylüyor. ama sorun şu ki piyasa küçülüyor. az önce tanımladığım kitle yıllar ilerledikçe daha da ufalacak sadece. belki de vhs'yle başlayan bu yolculuğun son durağı olacak bluray. fiziksel kopyadan film izlemek, anlamlandıramadığımız bir antikalık olacak.
bence müthiş bir teknoloji. bir filmi bluray izlediğiniz zaman sanki gerçekten yanlarındaymış gibi bir görüntü sunuyor. özellikle görüntü ayarından sinema moduna aldığınız zaman ne demek istediğimi anlayacaksınız. tabi ki izlediğiniz cihazın kalitesi de önemli. yüksek çözünürlüklü ve yüksek tarama hızına sahip geniş ekranlı bir televizyon (mümkünse oled) ile blue ray bir film açıp izleyin. bir daha blue ray dışında izlemek istemezsiniz.
teknoloji sizce de çok hızlı gelişmedi mi? (floppy diskleri tanıyan jenerasyondan olduğumdan) sanki değerini anlamadan fırlıyor gibi... cdler, dvdler, usb flash diskler, şimdi bulut... blu-ray 4k hikayesiyle eskide kalacak, sonra 8-12-16 kaç yeni teknolojilik ömrümüz kaldı acaba...
iyi bir film izlemek istediğimde raftan blu ray indirip de izliyorum.düşük kalitede film izlemek bana hiç zevk vermediği için normal filmleri 1080,önemli filmleri ise blu ray izliyorum.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler