bluetooth

bluetooth, 1994 yılında ericsson firması tarafından cep telefonları ve diğer mobil cihazları kablosuz olarak birbirine bağlamak ve aralarında iletişim kurmak için geliştirilmiştir. ... bluetooth teknolojisi 2.4 ghz ısm frekans bandında çalışmakta olup, ses ve veri iletimi yapabilmektedir.
ınternetin telefonlarda cok cok az kullanildigi zamanlar ve mms pahali olmasindan dolayi bizleri buyuk bir maddi kulfetten kurtaran bu teknoloji iki veya daha fazla aygitin birbirine baglanmasiyla ucretsiz veri gonderilip alinmasini sagliyor. ozellikle medya dosyalari gonderilmesinde kullanilirken son zamanlarda dijital aygitlarimizdaki, ozellikle telefonlarimizdaki medya dosyalarimizi arabamizla, kablosuz aletlerimizle paylasarak kullanmamizi sagliyor.
teknoloji cok fazla gelisse de hala bluetooth teknolojisinden cok fazla yararlaniyor ve bu teknolojiyle yeni yeni ozellikler ortaya cikiyor. ozellikle son zamanlarda telefonlari yahut elektronik aygitlarimizi kablosuz sarj etme teknolojisi de bluetooth teknolojisinden yararlaniyor.
ve yanilmiyorsam diger veri gonderici veya alicilarina gore daha zararsiz.
kablosuz şarj teknolojisi ile bağlantısı olmayan teknoloji. belki wi-fi sinyalleriyle şarj olan deneysel sistemler kurulmuş olabilir ancak bir telefonu şarj etmek için bt teknolojisi çok çok hafif kalır. kablosuz şarj için kullanılan en yaygın teknoloji qi teknolojisidir.

bluetooth son versiyonu olan 5.0 ile artık çok yüksek hızları destekliyor. veri iletiminin yanında ses iletimi için de son derece geliştirildi.

qualcomm un aptx ve sonynin ldac kodekleri ile gerçek anlamda cd kalitesi aşılmaya başlandı. 24 bit 48khz örnekleme hızı kullanılabiliyor.
eskiden infrared yani kızılötesi vardı. sonra bluetooth çıktı. kızılötesinde her iki cihaz da birbirini net görmeli iken bluetooth teknolojisinde buna gerek kalmaz yani aktarım esnasında arada bir engel olsa da birbirini görür çünkü radyo frekanslarını kullanır. kızılötesi ise ışınım yani ismi de olan kızılötesi ışığını kullanır.
internetin telefonlarda yaygın olmadığı dönemlerde herkes bu yöntemle dosya transferini gerçekleştirirdi.zaman zaman kopardı,eşleşme başarısız olurdu veya diğer cihaz ile arasındaki mesafe açıldığında hata verirdi ama bu sistem sayesinde zamanında insanlar birbirine ne müzik ne videolar attılar.şimdi whatsapp gibi uygulamalar yerini alsa da internet yoksa ve göndereceğiniz kişi ideal uzaklıktaysa hâla kullanılabilir.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler