blockchain

teknik olarak bir site değil crypto dünyasının üzerine kurulduğu bir decentralized veri zinciridir. bu sistemde veriler önceki verileri refere ederek birbiri arkasına bağlanır ve eklendiği andaki zaman damgasıyla işaretlenerek değiştirilemez şekilde saklanır. bu sistem sayesinde manüpile edilmesi imkansız bir veri zinciri oluşturulmuş olur.

blockchain, veri bütününden her hangi bir parça değiştirilir ise değiştirilme noktasından itibaren tüm bloklar bozulacağından bu veriyi tutan diğer node'lar verinin bozulduğuna kanaat getirerek bu değişikliği yapan node'u kaale almaz ve gerçek veri zinciri üzerinden çalışmaya devam eder.

günümüzde bir çok kuruluş blockchain temelli projeler geliştirilmeye başlamıştır ve günümüzün popüler crpyto parası bitcoin de bu mekanizma üzerine kurulmuştur.
en bilinen ürünü bitcoin' dir ve günümüzde hızlı ve ucuz para transferi, adli delillerin kurumlar arası değişikliğe uğramadan gönderilebilmesi ve isteyen herkesin bu delilleri değiştirmeden görebilmesine imkan sağlamak gibi kolaylıkları hayatımıza sokmayı amaçlar ve günümüzün ötesinde olan fikirleri hayatımıza uygulamayı amaçlayan teknolojidir. ileride swift işlemlerini bu teknoloji sayesinde çok daha ucuz ve hızlı yapabileceğiz.
bahsi geçen teknoloji dünyayı değiştirebilecek boyutta. "blockchain, en kısa ifadesiyle şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık bir veri tabanıdır." wikipedia tarafından bu şekilde tanımlanmıştır.
blockchain, geleceğin teknolojisidir. merkezi olmayan dağınık sinir ağları ile ilerde tapu daireleri işlevsizleşecek, tüm bilgiler blockchain'de saklanabilecektir. noterlere gerek kalmayacak, blockchain'de yeterli onayı alan veriler resmi veri olacaktır.
şimdi ne yazık ki iyimi sitesinde bir kavram karmaşası var. nedir bu karmaşa bir bakalım.

blockchain ile blockchain.info karıştırılıyor.

blockchain: bitcoin'in hesap defteridir. geleceğin teknolojisidir. gelecekte tüm verilerin tutulacağı, ortalama 10 dakikada bir 1 mb boyutunda bir blok eklenerek ilerleyen, her yeni blokta yer alan önceki bloğun özeti ile son bloktan ilk bloğa ulaşabileceğiniz teknolojidir.

blockchain.info ise bitcoin ve ethereum için inanılmaz güzel bir cüzdandır.
kapitalizmin hiç ölmeyeceğini gösteren yeni piyasa aracı. marx'ın bir kez daha dogmatik bir yobaz olduğunun göstergelerindendir.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler