blackberry

4-5 sene evvel aşırı popüler olan bir markaydı. bbm adlı chat uygulamasını kullanmayanı dövüyolardı. sonra iphone çıktı ortaya daha büyük ekranda daha büyük işler yapmaya başladı ve grafik olarak muazzam oyunlar çıkardı. blackberry işletim sistemi ve telefon modelleri bu furyayı ne yazık ki yakalayamadı. önce bbm tüm platformlara açık hale geldi yine yakalayamadı. daha sonra android işletim sistemli büyük telefonlar çıkarttılar yine olmadı. zamanında 1.300 tl vererek aldığım blackberry curve 3660 şimdilerde ne haldedir kim bilir.
blackberry nin tek kullanım sebebi o mesaj atarken ki rahatlığıydı yoksa kimse kücücük bi ekranda telefonu kullanmak istemez.bbm karşılıklı görüşme masraflarını azalması da en önemli etkenleer arasındaydı.operatör fiyatları o kadar pahalıydı ki ülkemizde insanlar telefonun çaldırıp kapatarak haberleşiyordu.
blackberry aslında iphone kadar olmasa da büyüyebilirdi ama teknolojiye ayak uyduramamanın cezasını neredeyse iflas eşiğine gelerek ve küçülerek gayet güzel ödediklerini düşünüyorum.

halen sözde premium seviye telefon üretmeye çalışmalarına hala anlam veremiyorum.adam akıllı model üretseler sevenler belki hala alacaklar ama sevenleri bile bezdirdiler.
bir dönemin gerçekten "akıllı" telefonlar üreten tek markası. iş için büyük kolaylık sağlayan uygulamaları ve tabii klavyesi vardı. marka imajı çok kuvvetilydi. bold serisi gerçekten efsanedir, üst sınıf bir ürün kullandığınızı hissettirirdi.

ios ve android işletim sistemli telefonlarla da mücadele edebildi bir süre, ama zamana yenildi. beyaz bayrağı çekip android işletim sistemli telefonlar satmaya başladı.
üniversitedeyken klavyeli olan bir modelini kullanmıştım ve yazmak gerçekten çok rahattı, ancak hatırladığım kadarıyla internet kullanmak için hem operatör hem de blackberry internet paketi almamız gerekiyordu bu telefonlarda, diğerlerinden farklı olarak.
asla bu hale gelmesini istemediğim kanada menşeili teknoloji firması. iphone bir yana bold modeliyle uzun zaman aşk yaşadığım da bir gerçektir. evet şimdinin geniş ekranlarının avantajı yoktu ama boyut ve kullanım kolaylığında bence çok başarılıydı. sağlam ve güven veren bir algısı vardı bende ama pazara ayak uyduramayarak küçülmek zorunda kaldılar.
hala daha akıllı ve güvenli telefonlar üreten kanada merkezli cep telefonu üreticisi, 7-8 sene önce ürettiği telefonlar ve o zamanki piyasa hakimiyeti şimdiki apple'ın piyasa hakimiyetine ve popülerliğine denkti. ama gel gör ki gelişmeleri yakından takip edememesi ve uzunca bir süre sadece iş telefonu odaklı ürünler üretmesi piyasanın ve günün gerisine düşmesine rakipleri tarafından aradaki farkın açılmasına sebebiyet verdi. son derece sağlam donanımlı ürünler üretse de yazılım olarak güvenli olsa da yenilikçi olamadığı için sınıfta kaldığını düşünüyorum.
zamanın nokia'sı gibi özellikle iş hayatındaki profesyonellerin telefonlarının blackberry olmasının sebebi o zamanki şartlarda sağladığı mail atma kolaylığı ve blackberry cihazlar arasında mesajlaşma imkanı sağlamasıydı. teknoloji gelişip, apple en büyük ergonomi ve kullanım kolaylığını sağlayan iphone modellerini çıkarınca, aplikasyon pazarının da blackberry'nin sağladığı kolaylıklardan fazlasını sunmasıyla tahttan inişi nokia gibi oldu.
bilgisayar gibi bu alet entegre, kablosuz e-mail alıp, atabiliyorsunuz. bundan 5-6 yıl önce çok popülerdi son zamanlarda androide geçmişti. kendini yenilemekten geri kaldı . tuş sevdası da barizdi bu telefonun . mail özelliğinden dolayı iş telefonu olarak bol bol kullanılmaktaydı. ancak tahtını iphone a devretti cirosu git gide düştü bu markanın
bir ara tüm ceoların, politikacıların kullandığı telefondu. bir ara inanılmaz popülerdi, o kadar popülerdi ki ilk kez iphone aldığımda arkadaşlarım, blackberry varken bu nedir, keriz misin demişti bana. o zamanlar sanki kızılay dağıtıyordu bu telefonu. şimdi baktığımda ise başta bana bunu diyenler olmak üzere herkes iphone ya da samsung kullanıyor. blackberry kullanan kalmadı hiç.

bir de bu telefon suya çok dayanıklıydı. babamın blackberry'si 3 kez denize düşmüştü. emekli ettiğinde dahi telefon halen çalışmaktaydı.
zamanında iş telefonlarıyla ünlü olmuş şirket. 1999da kurulmuş olup ceosu mike lazaridis dir. üreticileri tcl, bb merah putih optiemus ve blackberry limited şirketleridir yani kısacası üretim hakkı dağıtılmıştır. telefonlarındaki işletim sitem çeşitleri blackberry os , blackberry 10 ve android dir.
site linki:
http://global.blackberry.com/
  • /
  • 2

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler