bitgrail.com

özellikle xrb, yeni adıyla nano alım satımının yapıldığı marketlerden biri. ancak 5 gündür market kapalı, zaten hepi topu 7 kripto para biriminin exchange'i yapılabilen bir platformdu ve şimdi onu da durdurdular.

sitenin market kısmına tıkladığınızda, 17 milyon adet nano'luk kayba neden olan izinsiz bir transaction tespit edildiği ve bu yüzden tüm kripto para birimlerinin çekme ve yatırma işlemlerini askıya aldıklarını belirten bir yazı karşınıza çıkıyor. zaten nano'nun binance'ın exchange'ine girmesiyle birlikte xrb'nin bitgrail üzerinden alım-satımı son derece anlamsızlaşmıştı. platformda yaşanan bu sıkıntıyla birlikte artık iyice güven yitimi oluşmuştur diye düşünüyorum.
nano'nun (namı diğer raiblocks'un) gelişmesinde büyük önemi olduğunu kabul etmek lazım. bitgrail, nano'nun potansiyelini ilk zamanlarda farkeden ve nano al-satı için kurulmuş bir borsa. fakat zaman geçtikçe italyan kurucusunun zafer sarhoşu olduğunu düşünüyorum. ilk zamanlarda alımı yapıp hemen cüzdana çekmiştim. sitenin ağırlığı, interaktif olmaması, fiyatların anlık değişimini yansıtmaması gibi hususlar bende güven teşkil etmemişti. nano'ya daha sonra soktuğum arkadaşların da coinlerini olaylar başlamadan hemen önce kucoin'e aktarmam zamanlama açısından muhteşem oldu. mağdur olan binlerce insandan biri ben olabilirdim. uzak durulası bir borsa. şu an kapalı sanırım, neler olacak bakalım.
borsası halen kapalı olmasına rağmen cüzdanların iadesine başlamış olan market. muhtemelen nisan başı gibi alım-satım işlemlerine de açılır, ancak bundan sonra fazla müşterisi olacağını sanmıyorum. zira yaşanan hırsızlık olayının soruşturması halen devam ediyor ve yüksek ihtimalle suçlu bulunacaklar. bu yüzden cüzdanlarda bakiye bırakmak tehlikeli olabilir gibi görünüyor.
bu aralar mümkünse daha büyük, daha eski ve özellikle amerika merkezli borsalarda ticaret yapmak gerekmektedir şuan kimse farkında değil ancak kripto paralar yaklaşık 3 aydır kritik bir köprüden geçmektedir.
soruşturma sonunda suçlu bulunarak muhtemelen marketini tamamen durduracak olan coin alım-satım sitesi(ydi). dün yapılan duyuruda durumu telafi etmek için her gün çalıştıklarını, ancak geliştirme ekibinin işlediği suçu bir nevi üstlerine yıktıklarını açıkladılar ve her türlü yasal yola tekrar başvuracaklarını belirttiler.

mevzu da nano fork'u sürecinde raiblocks geliştirici ekibinin bitgrail'e atak yaparak hesaplara erişmeleri ve bir takım raiblocks hesaplarındaki bakiyeleri hüpleterek hiçbir şey olmamış gibi elini kolunu sallaya sallaya olay mahalinden sıvışmalarıydı. olaydan sonra konu adli açıdan incelenmeye başlamıştı ve bitgrail suçlu bulundu.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler