bitcoin

  • /
  • 15
btc 16.000$ rekoru kırdı. peki neden artıyor! pek çok sebebi var ama asıl nedeni amerika'daki borsalara açılacak olması sanırım.yani normal borsadaki yatırımcılar ve gaza gelen halk topluca her ufak düşüşte (mini düzeltmeler) fırsat bilip tekrar tekrar alıyor.

bitcoin 10 aralık'ta cboe, 18 aralıkta da cme group'ta vadeli işlemlere açılacak, bu zamanlara kadar yani. büyük kuruluşların gerçekten büyük paralarıyla ve medya desteği ile manipüle edilen bir sektörde hiçbir şeye kesin diyemeyiz elbette. ama yine de büyük olasılıkla şu an borsalara girecek diye fiyatlanan bitcoin 10-18 aralık tarihleri arasında dump edilmeye ve büyük bir correction'a gidebilir. büyük bir satış gelecek yüksek ihtimal, yani dikkat etmekte fayda var.
son zamanlarda oldukça hızlı bir yükseliş trendi yakaladı. bunun nedeni hem alt kriptoları almak için bitcoin kullanmak hem de ardı ardına gelen haberler. zaten tüm kriptoları karşı bir ilgili oluştu. hal böyle olunca da sürekli işlem hacmi rekoru kırarak bunu da fiyatlarına yansıtıyor.
hakkında olumsuz haberler gelmesine rağmen hiç etkilenmeyip yükselişine devam ediyor. jp morgan açıklamalarından ve çin açıklamalarından sonra küçük bir düşüş yaşamış ama sonrasında tekrar artışa geçerek müthiş bir ivme yakalamıştı.
bitcoin kurucu direktörü jon matonis dün bir açıklama yaparak piyasadaki toplam btc arzının 2032 yılına gelindiğinde yüzde 99'lara ulaşacağını söylemiş.
ayrıca bitcoin'in pazar değerinin dünyada altın seviyesine çıkabilmesi için piyasadaki işlem gücünün yaklaşık 7,3 trilyon dolar seviyelerine çıkması ama bunun için de bitcoin piyasa fiyatının 400 bin dolara çıkması gerektiğini söylemiş. bakalım neler olacak ama artık bu yükselişlerden sonra hiçbir şey hayal değil gibi gözüküyor. herkes altın gibi btc almak için birbirleriyle yarışıyorlar.
bugün itibari ile özellikle türk borsalarında fiyatı inanılmaz derecede şişmiştir gayet tehlikeli bir hal almış durumda ayrıca yatay sürece girmiş bir halde ivmeli yükselişi durmuş olarak değerlendirilebilir. bşrz beklenirse alım fırsatı yaratacaktır. yatırım tavsiyesi değildir.
an itibari ile yeni başlayanlar için kitap gibi grfik veriyor bitcoin https://coinmarketcap.com/currencies/bitcoin/ grafiğe göre 5 saat sonra 13500-14.000 seviyelerine inecek orta vadede direnç 13500 sonra tepki alımlarıyla 14.000-15000 bandına oturacak gibi tabi ki yatırım tavsiyesi değildir. kendime not gibi girdim bu entryi.
pazartesi itibariyle abd nin önde gelen ticaret borsası chicago board of tradecboe cboe de vadeli işlemler başlayacak. rakibi cme de 18 aralıkda bitcoin vadelilerin işleme acılacagını duyurmuştu. bu durumda bir yükseliş mi yoksa bir düzeltme mi gelip gelmeyeceğini gerçekten merak ediyorum çunku eğer 10 bin dolar bandına gerilerse evi arabayı satıp bitcoine basacak arkadaşlar biliyorum. allah sonumuzu hayır etsin
son gunlerde yasanan islemlerin yavasligina, islemlerin yavas onaylanmasina dair bir aciklama getirirsek;

blockchain'deki her bir blogun boyutunun 1 mb olmasi. 8-9 kasim'daki skandalda da bir spekulator, madenci havuzunun bitcoin cash'e gecmesi ile 25.000 bitcoin'i bitfinex'te satarak panik havasi yaratip sistemi kitletmisti. bitcoin blockchain'inde bir blok 1mb oldugu icin icinde barindirabilecegi maksimum islem sayisi belli. segwit2x ile bu bloklari 2mb'a cikartmak hedefleniyordu. gerceklesmedi. bu islem sayisi yetmiyor. hatta metaforlastirirsak, bir salgin hastalik durumunda tum ıstanbul'un tahliyesinin tek seritli bir yoldan saglanmasi diyebiliriz o 8-9 kasim'da yasanan durumu.
keriz silkelemesi deniliyor hold yada hodl :) moduna geçip sabretmeli. para varsa, kademeli alttan toplanmalı bence. zaten ben ağlayanı görmedim bu piyasada. artarkende seviniliyor, azalırkende seviniliyor. beni tek korkutan nokta, 10 aralık ve 18 aralık da başlayacak olan vadeli işlemler. sonu ne olacak hiç kestirilemiyor.
son haftada kafasına göre takılıyor.bi %20 düşüyor bi çıkıyor.çok hızlı yükselişinin bir tarafatan heyecanı bir taraftan dengesiz yükselişinin sonucu olsa gerek.tabii düşüşünde de altcoinlerin yükselişine şahit oluyor.para kazanmak için ideal bir ortam aslında.risk almak isterseniz tabi.
geçen haftaki inanılmaz yükseliş trendinden sonra kar satışları ve bitcoine olan ilgiden dolayı blok zincirinde kuyruklar oluşmasından ötürü şu an işlemler yavaşladı ufak ufak ağ kendine geliyor. bu gece abd'nin en büyük vadeli işlemler borsasında işlemlere açılacak olan bitcoin, yeni bir çıkış yakalaması muhtemeldir.
şu an cex.io sitesinde btc/usd: 14823.9 şeklinde veriliyor ki bu da yaklaşık olarak 57bin türk lirasına denk geliyor. fakat aynı şekilde btcturk adlı türk exchange sitesine baktığınızda 62.250 tl olarak gosteriyor. nerden geliyor kardeşim bu fark? aynı şekilde bitfinex sitesinde 13.500 dolar.

ben hayatımda böyle bir şey görmedim resmen türk kullanıcıları ütmeye çalışıyor btcturk sitesi.

eğer bitcoin almak istiyorsanız türk sitelerinden almayın. cex.io gibi yüksek komisyon isteyen siteden bile alsanız yine de karda olursunuz.
  • /
  • 15

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler