bitaksi

kalabalık zamanlarda, özellikle iş çıkış saatlerinde, taksiciler özellikle bu uygulama üzerinden yolcu almıyor. yoldan sizi geri çevirmiş gibi. taksiciler aynı taksici, mentalite değişmedikten sonra istediği kadar bir uygulama olsun. daha önceden gideceğiniz noktayı belirtmeden çağırıyordunuz taksi. bu yüzden gelen taksicilerden çok kez "oraya girmem trafik var" reddini bitaksi üzerinden de yedim. artık gideceğiniz yeri işaretliyorsunuz, böylece taksici sizi yüzyüze gelmeden reddedebiliyor.
türk uygulaması olduğu için taksicilerin uygulama üzerinden sizi direk ret etme hakkı ya var yada dolaylı yoldan taksicilere dolaylı yoldan bir kaçış yolu sağlayan uygulamadır. bitaksi uygulamasına taksiciler bir ara çok tepkiliydi belkide bir gevşetme sağlandı. yani bu uygulamanın eski tadı yok şu sıralar über bir şekilde daha da yaygınlaştığında ve bitaksinin alanına sızdığında herşey çözülecek ama insan ülkesi ve ülkesinde ki girişimciler için üzülüyor neden diyor...
eskiden çok sık kullandığım bir uygulamaydı. fikir olarak bindiğim taksinin plakasını, sürücüsünü bilmek güven veriyordu zira memlekette taksici terörü/tacizi diye bir şey var. şimdilerde sadece uber kullanıyorum tercihen. gittiğim mesafeler şişli, beyoğlu, beşiktaş gibi kolay erişilebilir lokasyonlarda olduğu için fiyatta da taksiden çok farklı bir şey tutmuyor. en azından saçmasapan muhabbetler, leş gibi sigara kokan keçeleşmiş koltuklarda değil mis gibi araçlarda seyahat ediyorum.

bitaksi'ye tekrar dönersek de yeni yeni koydukları gideceğiniz noktayı girme olayı ile nedense taksiler daha bir almaz, düşmez oldu bana. zaten işlerine gelen saatlerde kabul ediyorlardı sadece. şimdi onu da etmez oldular. istiyorlar ki illa herkes 50 km yol gitsin, su gibi trafik aksın ama istanbul gibi şehirde yok öyle bir dünya tabii.
bu taksicilerin yakın mesafeye gitmeme istekleri insanı çileden çıkaran bir durum evet belki taksici de kendine göre haklı ama bunun yasal prosedürüne bakarsak karayollari trafik kanununda bununla iliskilendirebileceginiz bir madde yok. yani polise şikayet ettiğinizde polis gelmez kolay kolay böyle olaylara da diyelim geldi neyden yasal işlem yapacak. kabahatlerden yazar belki 50 100 lira bir şey.
boş bir uygulama. gideceğiniz yeri belirtiyorsunuz ve o da ne? bilmem kaç milyon taksiden bir tane size gelmiyor. yaz bak taksim-kadıköy nasıl üşüşüyor. uber varken binmeyin bir aciliyetiniz yoksa. atatürk havalimanı bombalandıktan sonra istanbulda sadece bir kere taksiye bindim onda da mecburdum. para kazandırmayın bunlara. hepsi aynı demiyorum ama on kere sağlam taksiciye denk gelmemişimdir.
ülkemizde teknolojik gelişmelerin oturması bir hayli zaman aldığı için bitaksi nin de oturması bir hayli zaman alacak gibi duruyor. uber gibi kullanışlı ve yaygın olan bir uygulamaya, şu an ki haliyle rakip değil rakipsi bile olamaz. taksicilerin ve müşterilerin yeni sisteme güvenemediğini, çekince ile baktığını düşünüyorum. eski sistem, tiki (nakit) para bir hayli çekici geliyor. halbuki uber gibi kart üzerinden alışveriş yapılsa somut parayla uğraşmaya gerek kalmayacak. gelecekte o ya da bu şekilde sanal, kripto paraya geçildiğinde bu eski yöntemlerde kalkmak zorunda kalcak ondan dolayı şimdiden kendilerini alıştırırlarsa iyi olur.
bitaksi uygulaması çok güzel bir uygulama ama mesele sadece uygulama üretmek değil. uygulama yapmakla sorun çözülmüyor. en önemli unsur yine her sektörde olduğu gibi takscilik sektöründe de insandır.

maalesef bizim taksicilerin birçoğu insanlıktan nasibini almamışlardan oluşmaktadır (hepsi değil tabiki). özellikle istanbul gibi büyük şehirlerde taksiciliği turist kazıklamaktan ibaret sanan insanlardan ne beklersiniz ki. bunlara uygulama değil ne yaparsanız yapın kesinlikle değişmezler.

bir de büyük şehirlerde yoğun saatlerde taksiciler bu uygulamayla uğraşmaz zaten. niye uğraşsın ki, duraklarda taksi bulamıyorsun, yoldan geçen bütün taksiler dolu. düşünün bakalım; hangi taksi adım başı müşteri olan bir zamanda bitaksi uygulamasından gelen müşteriye gider. o müşteriye gidinceye kadar zaten kaç tane müşteri taşıyacaktır.
  • /
  • 2

Bedava Bitcoin KampanyasıÜyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler