biletix

piyasadaki ağırlığını bildiği için kullanıcıların aleyhine olacak şekilde fiyat politikasına sahip bilet satış platformu. etkinliklerden komisyon alması yetmiyor gibi aldığınız biletle birlikte hizmet ücreti de alıyorlar. eskiden daha fena olarak hizmet, işlem, servis vb. adlar altında birçok kalem ücret eklemekteydiler. şimdi sadece hizmet ücreti olarak aldığınız bilet fiyatı üzerine ücret eklemektedir. diğer alternatifleri ticketmaster, biletiva, tixbox, mobilet ve biletino gibi platformlardır.
"türkiye'nin eğlenceye giriş noktası" mottosu ile 2000 yılında yola çıkmışlardır. ticketmaster'ın türkiye şubesi konumundadır. hizmet ücreti adı altında tabiri caizse haraç almaktadırlar. yine de elimiz mecbur gidip buradan bilet alıyoruz.
hayatımda 1 defa daha geçen kullandığım bilet satın alma platformu. ama bunlar dolandırıcılık yapıyorlar. 35 tl olan bilet önce hizmet bedeli vs 37.50 oluyor daha sonra satın alırken bilet yazdırma seçeneğini zorla hızlı bilet seçtiriyorlar ve bi anda 3.5 tl daha artıyor. birden fazla seçeneğimiz olmadığı için bilet 41 tl oluyor ve paşa paşa ödüyorsunuz. zorunlu olmadıkça kullanmayı düşünmüyorum.
fiyat politikasına ek olarak kullanışsız bir web sitesine de sahip. hele ki telefon uygulaması, 21. yüzyılın app dünyasını düşündüğümüzde yerlerde sürünür. çünkü tekeldir kendileri, tekellik bunu gerektirir.
etkinlikler , konserler, festivaller , tiyatrolar , oyunlar için duyuru ve bilet satış sayfasıdır. tarihi tarihine her etkinlik gössterilmiştir. ancak çok cep yakan ücretleri yanında getirmektedir. bilet başı 6-7 tl gibi bir komisyon alıyorlar üstelik zaten etkinlik düzenleyenden de komisyon alıyorlar resmen aracılık ayağına sömürüyorlar.
online olarak bilet alabileceğiniz türkiye 'nin ilk platformudur. günümüzde birkaç rakibi bulunsa da hiçbiri biletix kadar geniş bir ağa sahip değildir. bu nedenle herkese öneririm.
zaten sevmezdim bir de black friday'de indirim yapıyoruz ayağına milleti sitede rezil eden, süründüren fiyaskolarının ardından daha da sevmez oldum. neyse ki hiç yeltenmedim bile! bileti aldım diyene kadar ne kadar ödeyeceğinizi asla bilemezsiniz. önce komisyon, sonra zorla bilet kesme ücreti derken iş uzuyor da uzuyor. siz kafadan her bilet başına 15 lira koyun öyle karar verin. yakın zamanda almak istediğim iki konserin de biletleri mobilette olunca bir sevindim öncesinde ama gördüm ki al birini vur ötekineymiş.
yeni arayüzünü hiç sevmediğim türkiye’de ne kadar konser tiyatro festival varsa satışının yapıldığı site. rakip olarak mybilet çıkmıştı ama fazla tutunamadı. cevahir’de bir şubesi bulunmaktadır. çok fazla sayıda workshop satılmaya başlanmıştır.
tekelciliğin kötü sonuçlarına bir diğer örnek oluşturan bilet satış platformu. fahiş ücretlerinin yanısıra, yüksek kar marjı ve geniş kapsamı sayesinde dünyanın en büyük bilet satış platformu olan ticketmaster tarafından satın alınacak kadar çok cirosu olan bir şirket olmasına rağmen rezalet bir altyapısı vardır. bir yemeksepeti altyapısını sürekli güncellerken bu sitenin ikide bir çökebilmesi, birinin tekel olduğu için sitenin durumunu umursamamasından kaynaklıdır. ortalamanın üstünde talep gören bir etkinliğe bilet alabilmek için web'den ayrı, mobilden ayrı günceller durursunuz, ilk hangisinin gireceği belli olmaz.
pek çok rakibi olmasına ve fahiş hizmet bedeli uygulamasına rağmen bir türlü piyasadaki liderliğini kaptırmayan bilet satış uygulaması. özellikle prestijli etkinliklerin biletlerini buradan başka sitede kesinlikle satmıyorlar. hizmet bedelinden kurtulmak için internetten değil de biletix şubelerinden almayı tercih etmelisiniz fakat bu şubeler de genellikle az sayıdadır ve merkezi yerlerdedir. örneğin, ankara'daki ve eskişehir'deki dost kitabevi şubeleri aynı zamanda biletix şubesidir.
  • /
  • 2

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler