big data

başta yapay zekanın olmak üzere bütün bilişim teknolojilerinin benzinidir big data. türkçe'ye büyük veri olarak çevrilmiştir. big data genel anlamıyla, internet üzerinde paylaşılan, verilerin anlamlı ve işlenebilir biçime dönüştürülmüş haline denmektedir. bu paylaşımlar; fotoğraf ve video gibi multimedya içerikleri, beğeniler, konum kullanılarak yapılan hareketler, arama motorlarında yapılan aramalar gibi birçok alanda yapılan işlemleri oluşturur . sosyal medyanın hayatımızda yer etmeye başlaması ve mobil cihazlar da bulunan uygulamaların evde veya işyerinde kullanmış olduğumuz bilgisayarlar kadar bizlere performans vermesi sayesinde internet kullanımı son yıllarda oldukça büyük bir artış göstermiştir.

big data'nın 5 unsuru vardır. bunlar: hız, büyüklük, değer, kimlik doğrulama ve hacimdir.
ne kadar güçlü bir bilgisayar kullanırsanız kullanın big datayı işlemek için big data algoritmalarına ihtiyaç duyarsınız. bu algoritmalar aslında size yaklaşık sonuç üretir ancak veri sayısı o kadar fazladır ki yanlış sonuç bulma ihtimali çok çok çok düşüktür. 10 milyar veri içinde arama işlemi gerçekleştirmek için sıradan arama algoritmaları işe yaramaz.

big data algoritmalarını az sayıda veri üzerinde denemek yanlış sonuçlar verir. bu algoritmaları gerçekleştirmek için bazı paralel işlem teknolojileri geliştirilmiştir. bunların da en ünlüsü hadoop'tur. bu size algoritmanızı parçalama ve paralel bir şekilde işleme imkanı sunar. aslında temelde bilgisayardaki thread ve core olayına benzer. hadoop çok sayıda bilgisayar odalarından oluşur. bu odalarda üstüste dizilmiş işlemciler bulunur (chunk). bu işlemciler bilgisayardaki thread görevi görür bir nevi.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler