benzinli araba

benzin dizelden ve tüpten pahalı ülkemizde ancak hepsine gelen zamlarla birlikye performans açısından şu an tüplü araçlardan daha kârlı bi konuma geldi benzinli araçlar ve uzun süreli kullanımda dizel araçtan da kârlı çekinmeden tabsiye ederim özellikle sürüş zevki açısındsn çok iyi
motorinin fiyatının sürekli artması dizel arabaların benzinli araçlara göre daha ekonomik olmasını olumsuz yönde etkilemektedir. sadece yakıt olarak düşünüldüğünde dizel araçlar benzinli araçlara göre daha ekonomiktir ama sadece yakıta bakarak değerlendirme yapmak yanlış olur. çünkü dizel araçların bakım maaliyetleri benzinli araçlara göre çok daha pahalıdır. özellikle yıl içerisinde çok fazla km yapılmıyorsa benzinli araçlar kullanmak daha mantıklıdır. ama şirketler gibi yada çok araç kullanan birisi için dizel araçlar tercih edilebilir.

tabi benzinli araçların istenildiği zaman lpg takılabilir olması da ayrıca bir avantajdır. çünkü lpg türkiye şartlarında en ucuz yakıt olma özelliğini korumaktadır. ama bazı kişiler güvenlik açısından tercih etmemektedir.

benzinli ve dizel araçların karşılaştırılmasında bir diğer konu da sürüş konforudur. özellikle benzinli araçlar şehir içlerinde daha daha konforlu bir sürüş sağlamaktadır.
maglum benzin fiyatlariyla motorin fiyatlari epey yaklasti. tabi ayni olsa dahi cok kullaniliyorsa arac ve sehir ici agirlikliysa dizel gene cok az yakacagi icin mantikli. fakat sifir arac fiyatlari o kadar pahali ki artik dusunmek hesaplamak zorundayiz . kac km de ne yakiyor nasil daha uygun olacak f/p optimumu yakalamak cok zorlasti. dizel arac hala ayni pahalilikta benzine gore fakat mantikliligi git gide azaliyor. tup desen zaten o da baya artti o da performans vermedigi icin ayni hesaba gelecek ve korka korka kullanacaksiniz. benzin suan mantikli gorunuyor. yillik 15000 km ve daha asagisi icin.
dizel araçların bakım masrafları daha fazla ve araçları daha pahalı. bu açıdan bakıp hesap yapınca benzinli araçlar daha kullanışlı geliyor olabilir ama bu durumda aracın hpsi ve motor gücünün gerçekten büyük bir önemi var. 1.8 2.0 motor benzinli araca biniyorsanız ortalama 3 yılda aradaki fark kapanır. içer dediğimiz araca sahip olmamanız gerekiyor.

onun haricinde tüp takılmasından bahsetmişsiniz ama lpg özellikle araçta fabrika çıkış değilse nerede yaptırırsanız yaptırın aracı öldürüyor. buna defalarca kez şahit oldum.

performans meraklısı iseniz benzinden şaşmamanız gerek. 1.4 dizel citroen c4 ile gayet mutlu mesut performans kaygısı yaşamadan hayatıma devam ediyorum. ayağımı yerden kesiyor işte.
öncelikle benim gibi senede en fazla 10 bin km yapıyorsanız benzinli bir araç gayet tabi tercih edebilirsiniz. mazda 3 1.6 benzinli aracım şehir içinde 50 55 krs yakıyor olsa da uzun yolda 35 krs seviyelerine düşüyor. performans olarak aynı motor seçeneğindeki dizel araçlardan biraz daha kötü gazli olanlardan çok çok iyi bir seviyede olduğunu belirtmek isterim. pejo 206 kullandım bir sene gazliydi allahım sürekli sanayideyim. mazdayi aldım bir sene oldu bir kere sanayiye gitmedim. dizel araçlardan farklı olarak ses düzeyi o kadar düşük ki çalıştığını unutup tekrar çalıştırmaya falan kalkıyorsunuz. bakim olarak dizel araçlar kadar sizi üzmez daha makul fiyatlar. dizelin kullanımı da zahmetlidir ilk çalıştırınca 2 dk bi hareket etmeden motorun ısınması beklenmeli uzun yola gittiysen durma anında yine bi kontağı kapatmadan iki üç dakika beklemek gerekir. nerden olduğu belli olmayan mazotlar kullanılmış olabilir o yüzden herkesten dizel araç alınmaz. benzinli de durum daha rahattır gaz takılmadıgi takdirde. çalıştır devam et
hyundai'nin blue, volkswagen'in bluemotion, mercedes'in bluetec (maşallah hepsi de mavi mavi) teknolojileri gibi örneklerde göreceğiniz üzere, otomobil firmalarının verimliliği üstüne yoğun çalışmalar içinde olduğu araba tipi.

dizel motorun geleceğinin karanlık olduğu anlaşıldı. uzun vadede piyasada yeni dizel araç kalmayacak zaten. tüm araçların elektrikli olabilmesi de çok olası görünmediğine göre, benzinli arabaların verimli çalışması önem kazanıyor. bu teknolojiler özelinde bluemotion'ı kullanmış bir insan olarak takdir ettiğimi söylemeliyim. araba gerçekten kokluyor benzini.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler