battlefield 1

fps türünü sevenler için şu ana kadar yapılmış en başarılı oyunlardan bir tanesidir. özellikle daha önce atmosferini yaşama fırsatını bulamadığımız 1.dünya savaşına bizi götürerek mest etmiştir. harika grafikler ve müzikler ile sinema tadında oyun deneyimi sunuyor. ayrıca mükemmel bir optimizasyon ile düşük sistem olarak nitelendireceğimiz cihazlarda bile 40 fps almak imkansız değil.
1. dünya savaşı'nı konu alan bir savaş oyunu, ps4'te oynama şansım oldu ve çanakkale savaşı bölümünü oldukça beğendim. seslendirmeler ve mekanlar aslına uygun yapılmış, o atmosferi yaşamak bile tuhaf hissettirdi.
çok güzel olmasına rağmen çok çabuk sıkan oyun.
1 hafta boyunca oynamıştım sonra da bir daha açmadım. ilk günler premium falan da alırım diyordum ama hayal oldu. belki de fps'lerin genel hali böyledir.

artık çoğu fps kolay sıkıyor malesef.
bayıla bayıla oynasanız bile çok hızlı bıkkınlık yaşıyorsunuz.
bu arada ölme rekorum 5 sn.
bizi 1.dünya savaşına götüren oyun.fps oyunlarını oynamayı, izlemeyi pek sevmem ancak bu oyunu çok fazla oynamak istiyorum.oyunun en beğendiğim yanına gelirsek, her şeyi oldukça nötr bir şekilde anlatmaları.

örneğin oyunda bir bölümde çanakkale savaşında oluyoruz.türk askerlerini öldürerek ilerleyerek dostlarımızı kurtarmaya çalışıyoruz.bu çoğu kişi tarafından tepki çekti, ancak bölümün sonuna gelindiğinde aslında çok güzel bir iş yaptıklarını anladık.

bölümü bitirdiğimizde şu yazıyla karşılaşıyoruz : "yüz bine yakın osmanlı askeri vatanlarını savunurken can verdi.

onların arasından sonrasında türkiye cumhuriyeti'ni kuracak deneyimli liderler çıktı."
msi radeon r9 390 gaming 8g ekran kartı ile 3440 x 1440 piksel ekranda high settings de 60 fps civarında oynanabilen oyundur.
1.dünya savaşını iliklerinize kadar hissettiren oyun.

özellikle son rusya dlc'sindeki müzikler,ve bolşevik savaşını ile ilgili altyazılar takdire şayandır.
diğer oyunlar gibi güçlü bir ülkenin reklamından ziyade,gerçek tarihi birebir aktarmaktadır.
optimizasyonu son derece başarılıdır, orta sınıf ekran kartlarıyla full ayarlarda oynayabilirsiniz. bu açıdan yapımcıları tebrik etmek lazım.
yıllardır pc ve ps4 üzerinden cod multiplayerları ile vakit öldüren biri olarak bf1 multiplayerı ile tanışınca kendimi yeniden doğmuş gibi hissettim. affedersiniz ama cod'daki göt kadar haritalarda savaşmak ne kadar sıkıcı bir şeymiş. (infinite warfare oynamadım. onu dahil etmiyorum.) silahını eline kaptığın gibi istediğin yönde 10 saniye ilerle, karşına mutlaka bir düşman çıkıyor. harita o kadar küçük. bf1'de ise kocaman sina çölünde bildiğin yolumu kaybedip duruyorum. tabi cod oyuncusu olunca haritaya bakma denen gereksinime pek ihtiyaç duymuyor insan. bf1'de oyun dışı alan sandığım karşı tepeden bir keskin nişancının beni indirmesiyle olayın ciddiyetini kavradım. ikide bir ölüp duruyorum ama ondan bile zevk alıyorum.

campaign modu güzel olsa da biraz fazla kısa. savaşa katılan tüm devletlerin bakış açısından birer bölüm oynama şansımı olsa eşsiz olurdu. bu noktada değinmek istediğim kısım haberci senaryosunu osmanlı devleti askeri olarak oynamak çok daha eşsiz olurdu. bunu bir türk olarak söylemiyorum, düşündüğünüz zaman çanakkale savaşı'nı bu kadar önemli yapan etken, kesinlikle osmanlı için adeta bir ölüm kalım savaşı olması, adanmışlık ve verilen kayıplardı. itilaf devletleri'nin toplam zayiatı 252.000 iken osmanlı'nın toplam zayiatı 250.000'di. senaryonun sonunda da değinildiği gibi uğruna çok şey feda edilmiş bir zafer yaşandı çanakkale'de. son olarak campaign'de savaş senaryoları iyi olsa da olayın arka planına, biraz da savaşın masabaşı kısmına (ara sahnelerde), cephedeki askerlerin psikolojisine derinlemesine değinilse çok daha güzel olurdu.

"zajdi zajdi" şarkısını oyun içerisinde ilk duyduğumda mest olmuştum. bayan arkadaşımızın sesi kalbimin derinliklerini öyle bir hedef aldı ki "iki multiplayer oynayayım da keyfim yerine gelsin." derken kasvet basıverdi birden, daldım düşüncelere. ayrıca bu eşsiz sese sahip bayan arkadaşın "aliye mutlu" olduğunu öğrenince bir gurur kapladı içimi. oyunu oynayan herkesin hayran kaldığı o sesin aliye mutlu'ya ait olduğunu bilmek daha da pekiştirdi gururumu.

özel bir oyun battlefield 1. her zaman ikinci dünya savaşı'nın gölgesinde kalan bir dönemi eksikleri de olsa güzel bir şekilde gözler önüne seriyor. video oyunlara harcayabileceğiniz paranız mevcutsa, multiplayer oynamayı seviyorsanız çekinmeden satın alabilirsiniz.
türkçe altyazı desteğini beğendiğim fps türünde savaş oyunu. altyazılarda bize 1. dünya savaşı hakkında bilgiler de veriyor. grafikler müzikler güzel. ben epey beğendim. çanakkale bölümünde içim acımış olsa da çok beğendim. karakterler türkçe konuşuyor ve baya güzel konuşuyor. bazı yerlerde şive bile yapılmış. ben çevrimiçi oynamadım. çevrimdışı bölümde ise hikaye çok sınırlıydı. çabuk bitiyor.
bir kaç saat oynadıktan sonra sıkılıp sildiğim oyun. dönemin atmosferini ve savaşı iyi yansıtamadıklarını düşünüyorum. serinin kendine has karakterinden ayrı bir oyun olarak görüyorum. klasik bf serilerinden hikaye konusunda büyük beklentilere girilmezdi. serinin bu oyunu için hikaye konusunda beklenti oluşmuştu.

multiplayer konusuna gelirsek her zamanki bf'den farksız ve keyifli.
  • /
  • 2

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler