assembly

bildiğiniz makine dili. işlemcinin anlayacağı dildir yani siz bir kodu herhangi bir programlama dilinde yazıp derlediğinizde arkaplanda anlamsız ve karışık bir assembly yani makine yani işlemcinin anlayabileceği dilde bir kod ortaya çıkarmış olursunuz. işlemci her zaman tek dilden anlar o da assembly'dir o yüzden makine dili de denilir.
dünyanın ilk gerçek yazılım dilidir. assembly den önce sembolik programlama denilen bir yöntem kullanılıyordu. bu bir programlama dili değildi. makinaların hangi kod geldiğinde hangi işi yapacağı bellidir ve bu kodlar makinadan makşnaya değişir. makinadan kasıt zamanın işlemcileri aslında.

sembolik programlamada her kod parçası bir kelimeye denk gelir. ancak makina değişince kelimelerin ve kodlarında değişmesi gerekir. bu yöntem aslında 1 ve 0 lar ile programlamanın zorluğundan dolayı bulunmuştur. sırasıyla 2 lik sistem daha kolay olan 8 lik sisteme, daha sonra ise 16 lık sisteme dönüştürülmüştür.

ancak 16 sistem de yeterince kolay olmadığı için sembolik programalama ortaya çıkmıştır. ancak bu da işleri daha da zorlaştırdığından dolayı assembly dili ortaya çıkmış. bu dil dünya üzerinde bir işlemciyi programlayabileceğiniz en hızlı dildir. kod parçaları derlenerek 0 ve 1 lere çevrilir ve işlemcinin code segment'ine gömülür. işlemci de komutları buradan okur ve gerçekleştirir.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler