arma 3

 resim


öncelikle şunu diyeyim buraya ne yazarsam yazayım arma'yı anlatmaya yetmeyecektir. o yüzden elimden geldiğince genel bir bilgi verip gerisini sizin hayal gücünüze ve araştırma isteğinize bıkrakıyorum.

arma 3 oyundan daha çok bir platform gibi bir şey. bünyesinde bir çok mod barındıran, çok geniş bir mod desteği sunan, neredeyse sınırsız denilebilecek içeriğe sahip olan bir oyun. durum böyle olunca insanın oyun demesi pek içinden gelmiyor. devasa bir askeri sandbox’ta gerçek savaş oyunu deneyimini yaşayın. bu oyun, çok çeşitli tek ve çok oyunculu içerik, 20’den fazla araç ve 40 silah, sınırsız içerik oluşturma fırsatı ile bilgisayar için tasarlanmış 1. sınıf bir askeri oyundur.
oyun motoru amacına uygun bir şekilde çalışıyor. oyun tam bir simülasyon devi diyebilirim. bunu karakterinizi yönlendirmenizden tutun da araç sürüşlerine kadar hissedebiliyorsunuz. örneğin sıradan bir oyunda eğilme, yere yatma ve dik durma gibi üç duruş pozisyonu varsa bu arma 3'de 8-10 tane falandır. zaten arma serisinin en büyük farkı da daima bu olmuştur. elbette daha fazla detaya girmeden olmaz.oyunun çok geniş bir mod desteği bulunuyor. hatta oyun bu modlar üzerine kurulu diyebilirim. arma 2'nin dayz modunu hemen hemen herkes biliyordur. başarısı o kadar iyiydi ki arma 2'nin oynanmasındaki başlıca sebep haline geldi. arma 3'de de tıpkı bu tarz oyun modları var. çeşitlilik konusunda şüpheniz varsa o şüpheyi aklınızdan kaldırın. çünkü gerçekten sağlam diyebileceğiniz çeşit çeşit modlar var. oyun modlarının aksine oyunun içeriğini zenginleştirmek adına harita, silah, araç ve ekipman gibi yüzlerce/binlerce modu var. sunucu çeşitliliğinin fazla olmasından dolayı istediğiniz modları barındıran bir hatta birden fazla sunucu da bulabiliyorsunuz. arma 3’te bulunan editör modu ile birlikte oyuncular kendi bölümlerini, hikayelerini oluşturabilecekler. üstelik yapılan bu senaryolar ve bölümler diğer oyuncularla paylaşılabilinecek ve isteyen oyuncular oynayabilecek. bunları yapmak gözünüze biraz zor gelmiş olabilir fakat steam’de bulunan workshop ile tüm bunları kolaylıkla yapabiliyoruz.

tabi her şey günlük gülistanlık değil maalesef. oyunun bir optimizasyon sorunu olduğu gerçek. keşke çok daha iyi bir optimizasyona sahip olsaydı demeden edemiyorum. fakat olaya geniş bir pencereden bakınca da daha iyi bir optimizasyona sahip olması mümkün mü sorusuna da cevap bulamıyorum. oyun içeriğine, haritasına, grafiklerine ve yapısına bakınca böyle bir sorunu beraberinde getirmesi bana oldukça normal geliyor. oyunun bir diğer değer kaybettiği yerse dlc'ler. oyun ilk çıktığında 3 adet paralı dlc olacağı söylenmişti ki ileride kazın ayağının öyle olmadığı anlaşıldı. fiyatına değen dlc yok değil ama çoğu oyuna, oyunda zaten olması gereken silah veya taşıtı ekleyen dlc'ler.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler