arçelik

türk beyaz eşya devi. herkesin evinde ez az bir ürünü bulunan dev. mutfak gereçlerinden televizyona, çamaşır makinesinden klimaya kadar her şeyi üreten, hem iç pazarı besleyen hem de yurt dışına ihraç edilen marka.

özellikle klimaları müthiştir bu markanın. ithal rakiplerinden daha hesaplı bir biçimde ithal rakipleriyle aynı performansı sunar.
yavaş yavaş yeni bir pazarlama anlayışı ile ürün segmentasyonu olayında atılımlar yapmasını beklediğim beyaz eşya markası. daha premium görünümlü siyah temalı ve minimal mağazalar ile yurdumun arçelik'i algısına bir dokunuş yapıp ismi daha havalı gelen yabancı markalara ilgi duyan segmenti de kendi taraflarına çekmeye çalışacaklardır kanımca. bahsettiğim konsept mağazalarından bir tanesini uzaktan geçerken gördüm şu ana kadar ama yaygınlaştıracaklardır kanımca.
2002'den 2012'ye kadar "arçelik demek yenilik demek, yenilik demek arçelik demek." sloganını, 2012'den sonra "yeniliği aşkla tasarlar" sloganını kullanan koç holding bünyesindeki beyaz eşya, teknoloji ve elektronik üreten şirket. 1959'da ilk çamaşır makinesini, 1960'da ilk buzdolabını üretmiştir.
arge çalışmalarına büyük paralar harcayan koç holding bünyesinde bir şirket olup uzun yıllar ailenin amiral gemisi olmuştur. koç holding kurumsallaşmak için yurtdışı bağlantılarına ve teknolojiyi yakından takip etmeye başladığından beri arçelik'de kendini hep geliştirmiştir buzdolapları, bulaşık makineleri, çamaşır makineleri alanında en iyileri değildir fakat fiyat/performans açısından gayet mantıklı seçimlerdir. birde servisleri daha iyidir öyle saçma sapan sebeplerden bozulmazlar fakat bozulsa da servis kalitesi ve hızı gayet iyidir. firma kendi içinde bir otokontrol mekanizması işletir.
arçelik; aşk’la tasarlar.
parasını sonuna kadar hak eden sağlam beyaz eşya üreticisi.

tasarladığı ürünlerle uzaktan aşk yaşadığım türkiyenin porche’si beyaz eşya markası. ara ara websitesine giriyorum, hayran hayran ürünlere bakıyorum. ?elektrik süpürgelerine bakıyorum. vay anasını nasıl aşk’la tasarlamışlar diyorum.
mükemmel emiş gücüyle dip koşeleri ne kadar güzel temizleyeceğini düşünerek uzaklara dalıyorum falan.?işte böyle bir aşk, böyle bir tutku.

not; baştan artistlik yapacaklara söyliyim siz arabalarınıza, aşık olurken iyi, biz beyaz eşyaya aşık olunca mı kötü???son tasarladığı bi elektrik süpürgesi var aşk yaşadığım, böyle düğmesini açıyorsun kıl tüy herkesi çekiyor.. yemin ederim evimde bu süpürgeden olsun evden dışarı bile çıkmam.

fırın, ocak, aspiratör, buzdolabı, televizyon, bulaşık ve çamaşır makinesini kullanan biri olarak; reşit olduğunuzda paraya kıyıp alın, öldüğünüzde torunlarınız da kullanır diyebilirim.?evet. arçelik o kadar sağlam işte.
özellikle babam da bu şirketten emekli olduğu için gönül bağımız olan beyaz eşya ve teknoloji devi. dünyanın gerisinde kalmamak için arge yatırımları hep en üsttedir ve servis kalitesi hala yabancı markaların çok ama çok üstündedir.

yine de kişisel fikrim artık eskisi kadar güçlü değiller çünkü çok büyük çaplı global rakipleri var piyasada. yani bir samsung'la lg'yle falan rekabet etmek hiç kolay işler değil bence.
yerli malı yurdun malı herkes bunu kullanmalı.
kendisi koç holdinge ait beyaz eşya firmamız. beko ile ortaklıkları bulunur. her ne kadar rakip gibi görünselerde koç holdingin piyasa gücünü arttırmak adına kendine rakip olarak kurduğu bi firmadır. çamaşır makinesi ve buzdolabını kullanmaktayım sorunsuz şekilde.
arçelik kullanıpta memnun olmayan yoktur diye düşünüyorum.
samsung deneyimimin ardından (bkz:#6778 ) yeni taşındığımız ev ankastreye uyumlu olunca arçelikten alalım diye tutturdum ki iyiki de öyle yapmışım. mağazaya gittiğimiz zaman gayet ilgiliydi satıcı arkadaş ve servisleri harika. üç gün gecikmeli kurdurmak zorunda kaldım ankastre setini ve serviste ki abi üç gün boyunca arayıp istediğiniz saatte gelip kurulumu sağlayalım dediler. kurulumu yaptıktan sonra hemen bulunduğum şehrin yetkili şahsı tarafından aranıp kurulumdan memnum musunuz, bir sorun oldu mu falan diye sordular ve sonrasında arçelik müşteri hizmetleri arayıp ürününüz kuruldu mu, kurulumdan memnun musunuz diye sordu. gerçekten işlerini çok iyi yapan firma. ve bunların yanında kendilerinden ürün aldığımız için normalde 400 lira olan katı meyve sıkacağını da 200 liraya verdiler. teşekkürler arçelik.
1995 de vehbi koç tararfından kurulan arçelik bir anonim şirketidir. içinde bulunduğu endüstri tüketici elektronileri ve beyaz eşya üzerinedir. ana merkezi sütlüce, istanbul da dır. dünya çapında hizmet vermekle beraber yöneticisi rahmi koç tur. beko,gruundig,altus, blomberg,actic,elektra bregenz,flavel,leisure,arstil, defy, dawlance markalarına sahip olan arçelik yarısı çeyreği halka arz olmuş bir şirkettir. ülkemizde eskişehir,tuzla,ankara,booluu,çerkezköy, beylikdüzünde işletmeleri bulunan arçelik yurt dışında ise romanya, rusya, çin, g.afrika da varlık göstermektedir.ayrıca birçok önde gelen avrupa ülkesinde yurtdışı kuruluşları bulunmaktadır.hem kaliteli hem uygun fiyatlı olması sebebiyle birçok gurbetçi kardeşimiz tarafından terchi edilerek yurt dışına götürülmesi de firmaya yurt dışında güvenilir bir kimlik kazandırmıştır. yurt içinde ise yabancı markalardan önceki varlık boyutunu kaybeden arçelik eskiye nazaranla daha küçük bir market hissesine sahiptir.
http://www.arcelikas.com.tr/Cultures/tr-TR/
yerli beyaz eşya üreticisi firmadır bilindiği üzre koç holding'e bağlı bir anonim şirkettir şuan (nedense?) televizyon kanallarında eskisi gibi reklamı dönmediği gibi pazarını yurtiçi'nden yurtdışına kaydırmıştır ancak tuhaf ürün yelpazeleri bulunur (parmak izi bırakmayan buzdolabı) ürün kalitesi ise ithallere göre birkaç tık düşüktü önceden şuan durum nedir bilmiyorum
  • /
  • 2

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler