apple macbook pro

7 yıllık kullanım sonunda bana mısın demeyen, ssd takviyesi ile halen yoğun kullanıma rağmen aslanlar gibi çalışan diz üstü bilgisayar.

tek problemi, bilgisayarın değil de yan ürün olan sarj kablosunun iki-üç senede pert olmasıdır. piyasadaki en stabil, kullanıcı dostu ve güvenilir diz üstü bilgisayardır kendileri.

ancak son fiyatları ile ikinci el tofaş şahin ile yarışmaktadır, üzmektedir.
tam olarak bir önceki yazarın pozitif yorumlarıyla örtüşen fikirler ile tamam ya bir kez alayım üzülmeyeyim artık dediğim ve şu anda aşk yaşadığım yeni bilgisayarımdır. uzak doğu taraflarından buradaki fiyatının yarısından az üstü bir fiyata alarak yılın alışverişini yaptığıma inanıyorum. usb-c bağımlılığı yanında dönüştürücü bağımlılığını da getiriyor ama illa ki yaygınlaşacak ve bir tık rahatlayacağım diye umuyorum.

touchbar'ın nimetlerinden henüz sonuna kadar faydalanamadım ama onunla fotoğraf ve video düzenleme imkanları ile ilgili harika şeyler duydum. dersime çalışıyorum şimdilik.
oyun için alacakların almaması gereken dizüstü bilgisayar.oyun için daha iyi alternatifleri var.bu daha çok mühendislerin,grafikerlerin,web tasarımcıların alması daha mantıklı.mac os a özel programlarla bu iş grubunun daha kolay işlerini halledebilmesini sağlar.oyun performansı yerlerde olmasada çokta iyi sayılmaz.trackpadle yapılabilen hamlelerde büyük kolaylık sağlar.fiyatı ise biraz tuzludur.
yapılan testlere göre windowsu da en yüksek performans ile çalıştıran cihazdır. pek çok benzer testin üst sıralarında macbook görülebilir.
halen bir adet mid 2012 macbook proyu zaman zaman sorunsuz bir şekilde kullandığım, yazılım ve donanım olarak desteği devam eden, herhangi bir sıradan marka windows bilgisayara göre son derece daha verimli ve kullanışlı olan cihazdır.

bak mid 2012 diyorum dikkat edersen. 5 yıldan fazla olmuş. 5 yaşındaki arabasını satar insanlar, eksidi diye. hangi toshiba, asus, hp, sony bilgisyar +5 sene performans verebilir? performans dediğim takılıp, donmadan, mavi ekran vermeden, güncel programları çalıştırarak...

macbook pro veriyor. 1-2 bin lira fazla verebiliyorsanız macbook pro sizi yüz üstü bırakmaz.
zamanında 17 inç ekran, 500gb hdd olan sürümlerinde optical drive problemleri olmuş ve apple şirketi konuyla ilgili cihazları sıfırı ile değiştirme kararı almıştı. her türlü macbook pro modeli parasını hak eder ve iyidir. tavsiye ederim
yaklaşık 5 yıldır kullandığımdan beri windows bilgisayarlara önyargılı oldum. özellikle apple kullanıcıları için cihazlar arası bağlantı kurarak büyük bir kullanım kolaylığının sağlaması sayesinde tercih edilebilir. fakat kullanım amacınıza göre macbook'tan alacağınız verim de değişecektir. özellikle excel spreadsheet'ler ile çok haşır neşir olanlar için macbook klavyesi ters gelebilmekte ve hızını düşürebilmektedir. zira lenova thinkpad'ler bu konuda daha başarılı. ama kişisel kullanım, tasarım, dizayn, film montajı vb. işlerle ilgilenenler için bence bulunmaz bir nimettir.
13 inçlik touch barlı versiyonu, incedir, haifitir, touch padi baya bir kullanışlıdır, canavar gibi bir performansı vardır, trackpadi işleri baya bir kolaylaştırır, 4 adet thunderbolt 3 portu var cihazın görüntüsü zaten tasarım harikası.

kutunun içinden adaptör çıkmıyor ayrıca batarya ömrü ortalamanın altında touchbar için fazla uygulama desteği yok.
10 yıllık bir mac kullanıcısı olarak iki kelam etmek istediğim mac bilgisayardır.
öncelikle olumlu yönleri:
+ince ve hafif olmasından mütevellit rahatlıkla taşınabilen bir profesyonel bilgisayardır. 15 inç'te bu konuda alternatifi yok.
+inanılmaz güzel retina ekran.
+final cut pro ile donanımına göre başarılı video editleme ve render performansı
+thunderbolt 3 ile lg monitöre elektrik kablosu olmadan tek kabloyla bağlanmak ve yine aynı kabloyla görüntü aktarabilmek. (ayrıca lg ultrifine bir usb dock görevi de görür)
+inanılmaz hızlı nvme ssd
+trackpad'te 3 parmak ile sürükleme 4 parmak ile mission control vs kısayolları.

eksiklikleri:
-hdmı yok dönüştürücü şart.
-usb type a yok. şimdilik type c için erken. ama 3 yıl sonra type c'nin üretim maliyeti düştüğünde type a'ya demode muamelesi yapılacak.
birçok bilgisayarı üçe beşe katlar performansa sahiptir fakat fiyatları çok faiş, macbook pro 2015 ve 2016 modellerini özellikle tavsiye ederim
  • /
  • 2

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler