android

windows phone'un bitmesiyle, ios 11'in sert düşüşüyle dünyadaki tüm kullanıcıları çekebilecek ana erişen sistem. gerçi pazar payı zaten çok yüksek boyutta daha ne kadar ilerler, rakip sistem çıkar mı 3-5 yıla bilinmez ama bir microsoft fanı olarak mobildeki bu başarıyı şaşkınlıkla izliyorum. gerçi microsoft'un salaklığından oldu yoksa iyi zorlardı android'i. neyse. chromeos konusunda da beklentilerim var. umarım bu konuda da iyi rakip çıkarlar. windows 10 qualcomm kullanmaya başlayınca dizüstü, tablet dünyası iyice windows egemenliğine girecek çünkü. hem ucuz hem şarjı iyi giden bir windows'u herkes ister.
nokia ve symbian piyasadan yavaş yavaş silinirken bir güneş gibi doğmuş mobil işletim sistemi. blackberry ve ios ilk yıllarında ciddi bir rakip olsalarda, blackberry'nin çöküşü ve ios'un steve jobs sonrası düşüşü ile dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi olmuştur.
sürekli ios ile kıyaslanan günümüzdeki bir çok telefon ve tablette bulunan işletim sistemi. muhtemelen ios ile olan kıyaslamalar hiç bitmeyecek ancak her ikisinin de sevenlerinin kendine haklı sebepleri elbette var. benim için ise android daha kullanışlı geliyor. özgürlük hissi android de ios'a göre çok daha fazla. ayrıca çok fazla geliştiricinin olması da uygulama çeşitliliği açısından avantaj sağlıyor.
özgürlük özgürlük diyen geliştiricileri anlarım da, telefonla yaptığı şeyler instagramdan like, whatsapptan mesaj atıp fal uygulamalarında geleceğini öğrenmeye çalışmaktan başka bir şey olmayan kişiler ios hiç özgür değil yea, android süper diyen diyince anlayamıyorum.

geliştirici değilseniz özgürlük falan bir halta yaramaz, daha çok bozarsınız sistemin ayarlarını, tutturmuşlar bir özgürlük.
mobil cihaz sektörünün %87'sine sahip işletim sistemi. belki de dünyanın en büyük tekeli. hantal olduğu ve hafıza yönetiminin zayıf olduğu bir gerçek. ancak açık kaynak olması bütün kusurlarını örtmeye yeter.

ayrıca material design sanal dünyayı komple etkiledi ve yazılımların arayüzü bir şeye benzedi.
ıos tan en büyük eksisi özellikle cep telefonlarinda çok çabuk virüs saldırısına uğraması. sitelere girerken yönlendirme yapılan başka siteler anında virüs bulaştırıyor. sonra işin yoksa sil bütün telefon içeriklerini ve format at.
uzun zaman önce beni delirten işletim sistemidir kendisi.
linux'un versiyonlarından biridir.

öncelikle ios kullanıcısıyım ve kesinlikle androidi bıraktığım için pişman değilim. android zamanla oluşan pişmanlıktır. android işletim sistemine sahip telefonların ortalama sistem ömrü 2 senedir. sistem ömrü diyorum bu arada. zamanla yavaşlama donma ve daha çok yavaşlama daha çok donma yapar. sistemin kendince güvenlik açıkları vardır üstelik. virüs bulaşması ios'a oranla çok daha basittir. android ucuz lakin 2. senedeki pişmanlıktan öteye gidemiyor.
bulandan allah razı olsun dediğim işletim sistemidir. android ilk çıktığından bu yana kullanıyorum. ve gerçekten android candır söylemine kesinlikle katılıyorum. yok jawa imiş yok windows imiş hatta yok ios imiş geçiniz bunları ve androidten şaşmayınız derim.

edit: imla
telefonlar için üretilmiş, linux temelli işletim sistemi.günümüze kadar 8 ana sürümü hizmete sunulmuştur.günümüzde apple telefonlar hariç yeni nesil çoğu telefonda kullanılır.ios ile kıyasıya rekabet içerisindedir.

en büyük artısı kullanıcıya istediğini yapabilme imkanı vermesidir.isterseniz launcher yükleyip arayüz değiştirirsiniz, isterseniz sistem dosyalarına girip değişiklik yapabilirsiniz.

en büyük eksisi ise ram yönetimidir.android cihazlara ne kadar çok ram koyarsanız koyun elbet bir gün ramin şişeceğini göreceksiniz.ayrıca android, sistem için kullandığı ram miktarını ram kapasitesine göre ayarlar.yani 2 gb ram e sahip bir telefonunuz varsa en azından 800 mb ya da 1 gb ram sisteme ayrılır.eğer ram miktarını 4 gb a çıkarsa sistemin kullandığı ram 1,5 - 2,3 gb arasında değişir.
ios kullanıcılarına her zaman karmaşık gelen işletim sistemi.. bana sorarsanız ios fazla düz ve çok özelliksiz. özellikle kullandığı teknolojiyi kişiselleştirmekten ve kurcalamaktan hoşlananlar için vazgeçilmez..
  • /
  • 3

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler