amd

hem işlemci hem de grafik birimi üreten şirket.

işlemci konusunda yıllarca intel şirketinin gerisinde kaldılar, eleştirildiler.ancak çıkardıkları ryzen işlemciler sayesinde piyasanın bir kısmını ele geçirip intelin ter dökmesine sebep oldular ve piyasaya rekabet getirdiler.işlemcileri intel şirketine göre oldukça ucuz olup oldukça performanslıdır.işlemcilerinin en büyük sorunu ısıdır ancak bunu ryzen işlemciler ile çözdüler diye duydum.

grafik birimi tarafına gelecek olursak orada da iddaalılar.nvidia ekran kartlarının oldukça gerisinde kalsalarda (satışlarda) yeterince başarılıdırlar.ekran kartları özellikle madencilik için harikadır.nvidia ekran kartları oyunlarda amd ekran kartlarından daha fazla fps verebilir (çoğundan) ancak madencilikte amd kartları kolay kolay geçilemez.ayrıca kartları tam bir fiyat performans ürünüdür.(son zamanlarda madencilikten dolayı amd ekran kartlarını özellikle rx serisini bulmak çok zor.)
hem işlemci hem de ekran kartı piyasasında intel'in en büyük rakibi, daha düşük bütçeyle masaüstü bilgisayar toplamak isteyenler tarafından tercih edilmiş ve bence parasının hakkını da hep vermiştir, fiyat performans oranı yüksek ürünler üretirler. son jenerasyon konsollarda da amd gpu'su kullanılmasıyla bu alandaki üstünlüğü elde etmiş görünüyor.
reklam konusunda intel 3-0 önde görünüyor. amd ekran kartları anlaşmalı olarak intel teknolojisini kullanıyor ve bu da biraz geride kalmasına sebebiyet veriyor. isim olarak düşünmeyecek olursak amd ekran kartlarının bikaç modelinin daha önde olduğu görülebilir. bunlar amd phenom2 amd athlon2 amd fx. isme ve fiyata değil özelliklere bakılması daha önemlidir
intel ile işbirliği yaparak nvidia'ya rakip hem ekran kartı hem işlemci içeren bir apu üretecek olan firma. hali hazır "a" serisi işlemcileri zaten apu olsa da, daha iyi performans için intel'den yardım alacaklar. bugüne kadar yaptıkları en cesur ve en mantıklı hamlelerden biri.

örneğin gtx1080 fiyatına hem i5 hem gtx1050 performansı verecek bir apu bekliyor olabilir bizi. belki de daha iyisi gelir belli mi olur. test sonuçları iyi olursa direk alırım. nvida'nın aşırı pahalı kartlarından da kurtulurum.
hem intel'in hem de nvidia'nın bir numaralı rakibi. gerçekten çok cesur bir firma. hem işlemci hem de ekran kartı devleriyle baş etmeye çalışmak çok zor. yine de piyasada hatrı sayılır bir müşterisi var. bunu nedeni ürünlerini diğer firmalara göre daha ucuz sunması. tabi ki malın kalitesi etkileyen bir durum bu ancak aradaki fiyat farkına değer bence.

araba parasına ekran kartı ve işlemci satan nvidia intel'e karşı son kalemiz kendileri. eğer amd olmazsa, intel ve nvidia fiyatları iyice uçurur. bu nedenle amd'ye destek olmak gerekir diye düşünüyorum. umarım snapdragon masaüstü'ne de el atar. yoksa amd'nin işi zor.
mobil platformda eksikligi hissedilen islemci ve ekran karti ureticisi. iflas konusunda reklam vb. etkenler var tabi ama tabletlere ve en cok tuketimi gerceklesen cep telefonu pazarina zamaninda adim atabilseydi su anda daha iyi konumda olabilirlerdi. akilli saat pazarindaki islemcilere girebilirlerse belki toplarlar..
rekabet her zaman tüketicinin faydasınadır bu yüzden umarım iflas etmez.yakın zamanda çıkan ryzen işlemcilerle sükse yaratırken yeni gpu su yine hayal kırıklığı yarattı.allahtan oyun konsolları amd kullanıyor da en azından oraya satış yapabiliyorlar.geçen hafta gpu için intelle işbirliği kararı aldı.ne kadar doğru bir hamle bilemem ama umarım tüketiciye olumlu yansır.
abd california da mikroçip üreten amd mayıs 1969 da kurulmuştur. kurucusu jerry sanders ve edwin turney dir. ceo su lisa su dur. ürünleri iise anakart ve mikroişlemci, ram grafik işlemci ünitesi ve tv kartı dır. dünya çapında 10.000 den fazla çalışanı olduğu bilinmektedir.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler