amd ryzen

amd nin en yeni nesil işlemci ailesi.

giriş seviyesi 4 çekirdek ryzen 3, orta seviye 8/12 çekirdek ryzen 5, yüksek seviye 16 çekirdek ryzen 7 ve en son profesyonel kullanıcılar için 32 çekirdekli ryzen threadripper olarak adlandırılan işlemciler mevcuttur. dolar bazında fiyatları aşağı yukarı şöyle;

amd ryzen 7 1800x: 449 dolar
amd ryzen 7 1700x: 389 dolar
amd ryzen 7 1700: 319 dolar
amd ryzen 5 1600x: 259 dolar
amd ryzen 5 1500: 229 dolar
amd ryzen 5 1400x: 199 dolar
amd ryzen 5 1300: 175 dolar
amd ryzen 3 1200x: 149 dolar
amd ryzen 3 1100: 129 dolar
intel firmasını biraz panikleten, amd nin en son çıkardığı işlemcilerdir. yakın zamanda ikinci jenerasyonu yeni özelliklerle ryzen mobile ismi ile dizüstü bilgisayar işlemcileri olarak çıkacaktır. amd nin açıklamasına göre yeni özellikleri aslında ilk jenerasyonda sunmak istedikleri ancak yetiştiremedikleri,bu yüzden şimdilik ryzen mobile da bulunduğu söylenmektedir.
çocukluğumdan beri amd intel'den daha iyi işlemcileri daha ucuza satar ve kalite olarak bariz ve muazzam bir fark yoktur. fakat her zaman amd'ye "çin malı" muamelesi yapılır.

amd reyzen fiyat/kalite olarak yine inteli ciddi panikletmiştir diye düşünüyorum.
amd intel’den ucuz ve çoğu kullanıcı amd leş der. ben öyle düşünmüyorum. en azından iyi bir pc toplamak isteyen için amd diye bir seçenek oluşmuştur daima. sonuçlar onu gösteriyor, fanboylar istediği kadar amd'yi kötülesin bu bir gerçek ve kesinlikle rekabet yaratıp kullanıcıların işine yarayacaktır, intel intel deniliyor ama yıllardır uğraşıyorlar adam gibi bir mobil işlemci yapamadılar. fakirin dostu amd.
intelin üst seviye işlemcileriyle yarışan, intelden daha ucuz ve daha geleceğe dönük gözüken(en azından şimdilik) amd'nin ürettiği işlemci serisi.sayelerinde intel bir çok işlemcisinin fiyatını düşürmek zorunda kaldı.

eksilerinden biri ise bu işlemcileri uygun anakartı satın almak için ekstra para ödemenizdir.ancak amd bu anakartları 2020 yılına kadar destekleyeceğini açıkladı.
amd ryzen 7 1700x kullanıcısı olarak çok memnunum. bilgisayarımı oyun üzerinde topladım. hem fiyat hem performans olarak çok başarılı. ayrıca bu işlemcilerin yanına iyi bir sıvı soğutma alırsanız daha yüksek hızlara ulaşmanız mümkün.
amd'nin 10 yıldır yapamadığı atağı yapmasını sağlayan yeni nesil işlemci ailesi. hatırlamayanlar için kısaca belirtmek gerekirse intel, i serisi çıktığından beri zaten paspas ettiği amd'ye karşı net üstünlüğünü çift çekirdekli işlemci döneminin başlangıcından beri, core2duo'larla kurmuştu. bundan önce athlon serisiyle amd, intel'e kafa tutmakla kalmıyor, birçok sınıfta intel'den yüksek performanslı ve verimli çalışıyordu. üstelik fiyat açısından da intel'in önündeydi amd bu dönemde.

ryzen o günlerin geri gelmesini sağlayabilecek kadar iyi bir işlemci. ryzen 3'lerin performansına bizzat tanıklık ettim. muadili i3'leri tokatlıyor desem yeridir.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler