amd fx 8350

yaklaşık 10 yıldır el mahkum cüzdan gardiyan bir şekilde esiri olduğum amd işlemci ailesinin görece iyi bir f/p oranına sahip ürünü.

ısınma konusu zaten amd'nin kronik sorunu. hele ki tdp değeri 125w olan bir işlemcinin ısınmaması işten bile değil. dolayısıyla stok fanla kullanma gibi bir hataya kesinlikle düşmeyin.

(ki ben işlemciyi alır almaz ebay'de şimdinin 15-20 tl'si civarı bir fiyata satmıştım. o zamanlar kasamda zalman cnps7x bulunmaktaydı ki onunla bile aşırı yüklenmede ısınma sorunu yaşıyordum.)

ister tekli ister multitasking işlemler olsun intel her daim, ilelebet amd'nin önünde olacaktır. ama bir işlemciye bir bilgisayar parası verecek gücü olmayan kişiler için ideal bir işlemcidir diyebilirim. gerçi çoklu işlem performansı için pek bir şey diyemem çünkü oyunların pek çoğu hala tekli işlemci gücüne yüklendiği için hakkında bir şey demem doğru olmaz.

şahsen ben sadece oyun için kullanıyorum ve bazı aaa oyunlar da dahil ultra/yüksek ayarda sıkıntı çıkmadan oynayabiliyorsunuz. dediğim gibi intel almadan internette ve benchmark programlarında gördüğünüz max fps değerlerini asla göremezsiniz ama oyun oynarken akıcılık konusunda pişman da olmazsınız.
amd'nin ürettiği 8 çekirdekli ve zamanının fiyat performans ürünü olan işlemcidir.oldukça ucuz olmasına karşın işleri başarılı bir şekilde yürütebiliyordu, orta seviye kartları başarılı bir şekilde destekleyebiliyordu ancak ısınma sorunu vardı.

şu an bakıldığında ise kesinlikle alınmamalı.bunun yerine ryzen serisi bir işlemci almak çok mantıklı.hem güncel bir işlemci satın almış olacaksınız hem de daha performanslı bir işlemci.
cooler master hyper t4 ile kullanıyorum ve idle halde ortalama 40 dereceden aşağı düşmüyor. ısınma malesef bir amd laneti. fakat f/p konusunda bakarsak fazlasıyla başarılı. 2 buçuk yıl önce topladığım sistemimi halen çok iyi şekilde sırtlanıyor. 64-bit sistemlerde daha başarılı sonuç veriyor. ryzen varken artık biraz eski moda kaldı ama halen tercih edilebilir.
ısınmasından geçtim, amd işlemcilerin çoğu modelini alırken zaten ısınmaması gibi bir ihtimali düşünmüyor olmalıyız. "amd ısınıyor" muhabbeti de tam bir "it's funny cause it's true" hikayesi.

ama işlemcinin üstünde gelen stock fanı boeing jet motoruyla desibel desibele kapışmasa iyiydi. böyle bir gürültü yok. çığlık atıyor kasa resmen. değerlere bakmadığım için bilmiyorum ama muadili bir intel işlemciden daha yüksek bir rölanti hızda döndüğünü tahmin etmek zor değil bu fanın. anlıyorum. ancak bunun bilincinde olan amd neden daha sessiz bir fan kullanmamış, bunu hiç anlayamıyorum işte.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler