amazon

9 Entry Daha
müşteri memnuniyeti ile ilgili örnekleri attırmak gerekirse size hizmeti şöyle anlatayım:

kendilerinden (amazon almanya) 1 yıl önce 1000 euro civarında çeşitli bilgisayar parçası satın aldım. bu sırada yaklaşık 10-15 kere müşteri temsilcisi ile temasa geçmem gerekti. ülkemizde biliyorsunuz bu temas "müşteri hizmetlerine bağlanma süreniz ortalama...25 dakika" şeklinde başlıyor. amazon müşteri hizmetlerini sizin aramanıza gerek yok arkadaşlar. telefon numaranızı yazıyorsunuz, ne zaman arayacaklar hemen mi, sonra mı onu seçiyorsunuz. hemen dediniz, isteği gönderdiniz 60'a kadar sayın. adamlar sizi arıyorlar direk. sırf bu sistem bile bizim için cennet. insan kendini lord gibi hissediyor.

iletişime geçtiniz, karşınızdaki kişi sizi önemsiyor. sorunlarla ilgili yapılan açıklama en az 1 dakika. söylemeleri gereken ne varsa anlatıyorlar. türkçe biraz kötü olabilir ama almanya içerisinde çalışan firmanın türkçe müşteri hizmeti sunması bile ayrı bir kalite göstergesi.

misal parçalardan ekran kartı ulaşması gereken günde elime ulaşmadı. arattırdım kendimi (ben aramadım, lordum ben) anlattım durumu. "ürün şu an kayıp olabilir, yeni ürünü yolluyoruz" dediler. bakın herhangi bir talepte bulunmadım bile. "bekleyin" de diyebilirlerdi ama demediler. ben yine de utanmadım "tamam ama ben bu dönemde elimde olur diye planlamıştım, aksama benim planlarıma zarar verdi, 1-2 hafta daha bekleyemem" dedim, "tabi ki hızlı kargo ile gönderime alıyoruz bu durumda zaten" dedi. sonraki 1 dakikayı kendilerine verdikleri mükemmel hizmet için teşekkür ederek geçirdim.

3 gün sonra ekran kartı elimdeydi. biz yan şehire kargo göndersek 1 hafta sonra eve de gelmiyor. kargo şirketinden gidip alıyoruz...

biraz daha anlaşılması için amazon warehouse kısmına bakabilirsiniz. ürünün ikinci el açıklaması, "kutu hafif hasarlı". bu ne demek? adam kapısına gelen kutuyu, "bunun üzerinde azıcık boya atmış almam ben bunu" diye geri gönderiyor ve amazon bunu kabul ediyor. bizde ürünün yarısı gelse, yarısı kırılıp yolda düşmüş olsa, "siz yapmışsınız" diyorlar.

hepsini geçtim amazom.com üzerinden yanlışlıkla amazon prime üyeliği almışım ve 2 ay benden para çekilmiş. aradım ve çok net bir şekilde "ben bunu yanlışlıkla aldım" dedim. bakın hata direk bende. hata sende deseler evet der telefonu kapatırım. ne yaptılar? üyeliğimi deaktif edip çekilen paranın tamamını bana geri gönderdiler.

ayrıca şunu da belirteyim amazon.de üzerinden yapılan alışverişlerde kargo ücretsiz olduğu için euro bu denli artsa da ürünler hala ülkemize göre ucuz.

amazon, online alışverişin ütopyasıdır. önüne geçmek çok zor.

ek not: geçen arkadaşım parça alışverişi için oluşturduğumuz listeyi yanlışlıkla onaylayarak 2000 euro civarı bir sipariş verdi. gram korkmadım, iptal ettirdim ama biliyorum ki iptal ettiremesem, arasam "yanlışlıkla aldık, şakadan ehehe" desem, iptal edecekler alışverişi. öyle de krallar.
1 Entry Daha

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler