amazon

abd, almanya, çin, hindistan, ispanya, italya, japonya, brezilya, hollanda dahil dünyanın 14 ülkesinde hizmet veren, online alışverişin amiral gemisi niteliğinde olan, amerika merkezli alışveriş sitesi.

özellikle almanya, uk ve abd mağazaları son derece başarılı olup tamamen tüketici dostudur. bugüne kadar aldığım herhangi bir siparişte sorun yaşamadım ki aldığım sipariş sayısı 50 üzerindedir. gerek müşteri hizmetleri olsun, gerek satıcılarının kalitesi gerekse de gönderi süreleri olsun rakiplerinin çok ama çok üzerindedir.

amazon prime, alexa, echo gibi özelliklerine girmiyorum zira bunlar başkaca entrylerin konusu.

bir de belirtmeden geçemeyeceğim, kasım'ın üçüncü cuması black friday olup ciddi ve büyük indirimler bizi beklemektedir. özellikle abd storedan alışveriş yapanların takip etmesi gerekir. bizdeki çakmaları gibi önce bindirim sonra indirim yapmadan %40-50 indirimli ürünler alabilir bayram edebilirsiniz.
satıcısı amazon olan herhangi bir ürünü gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.amazon müşterilerine çok önem verir ve bir sorun olduğu taktirde çok geçmeden çözüme ulaşabilirsiniz.bizdeki gibi bir başkasını suçlamazlar.yakın zamanda başlıyacak olan kara cuma indirimleri ile birlikte binlerce ürünü çok cazip bir fiyata satın alabilirsiniz.
amerika birleşik devletleri merkezli bir e-ticaret ve bulut bilişim şirketidir. jeff bezos tarafından 5 temmuz 1994'te amerika birleşik devletleri'nin seattle şehrinde kurulmuştur. gerek toplam satış hacmi gerekse piyasa değeri açısından dünyanın en büyük alışveriş sitesidir. ürünle alakalı ulaşım veya farklı bi sorun olursa çok kısa sürede sorununuzu çözeceklerdir. aynı zaman da alexa.com, goodreads, a9.com, 43things.com, audible.com, ımdb ve twitch.tv gibi büyük internet şirketlerinin de sahibidir.
hangi ülkeye girse tekel olan amerikan menşeli e-ticaret şirketi. tekel oluşturma sebepleri arasında geniş ürün yelpazesi, her kesime hitap eden fiyat politikası ve belki de en önemlisi olan üstün müşteri memnuyieti yer almaktadır. müşteri memnuniyeti konusunda yerli e-ticaret şirketlerimizin örnek alması gerekmektedir amazon'u.

yıllardır türkiye piyasasına girecekleri söylenmektedir. girdikleri vakit ortalığı dümdüz edeceklerinden şüphem yok. belirttiğim üzere müşteri memnuniyeti konusunda yol almazsa eğer mevcut e-ticaret platformlar, amazon'a karşı kaybetmeye mahkumdurlar.
ne kadar büyük bir firma olduğunun açıklaması aslında jeff bezos'un şuan halihazırda dünyanın en zengin adamı olması olabilir. şirketin işleyişinde akıllı teknolojilerin tamamımın kullanılması, kendileri de piyasaya satıcı olarak girerek amazon kindle, alexa gibi daha şimdiden efsane olmaya aday ürünler çıkarmaları amazonu e-ticaret siteleri arasında eşsiz kılmaya yeten ufak detaylar sadece. ağustos 2018'de de türkiye'ye gelmeleri bu başarının mimarisinin ne kadar değerli olduğunu bir kez daha ispatlıyor.
türkiye'de uygulanan yüksek gümrük vergileri nedeni ile aslında ne kadar ucuz olduğunu da anlayamadığımız online alışveriş sitesi aliexpress'i rakibi görücek değilim çünkü amazondan aldığınız ürüne güveniniz tam olur fakat aliexpress'ten alıcağınız ürün bok da çıkabilir güvenemiyoruz :) onun dışında kargosu hızlıdır ancak oldukça cep yakar ,aliexpresste ise aylar sürüyordu genelde şimdi yeni anlaşmlar yaptılar du bi bakalım ;)

ha bir de müşterilerine gerçekten müthiş bir güven veriyolar ve memnun olmamanız için hiçbir neden yok
abd merkezli bir e ticaret sitesi. 5 temmuz 1994 te kuruluştur. adını amazon nehrinden alır. halka açık bir şirket olup 155.000 in üzerinde çalışanı vardır. başkanı ve ceosu jeff bezos dur. alexa.com, a9.com, ımdb, twitch.tv gibi şirketlerinde sahibidir.
önümüzdeki yaz (bkz:amazon türkiye)’nin açılacağı haberleriyle sevince boğan firmadır. temmuz ayı kesin tarih olarak veriliyor. açılsa da kindle’ları vergi ve diğer gereksiz yükler olmadan ucuza alsak diyorum. türkiye’deki e-ticaret sitelerinin hali ortada.
müşteri memnuniyeti odaklı elektronik ticaret sitesi. bazı ürünleri gümrük vergisi bedeliyle sipariş etmeniz mümkün. kendileriyle ilgili 4-5 yıl önce başımdan geçen şöyle bir anım var hemen anlatayım. ben buradan $190 değerinde bir ürün sipariş ettim. bunlar da siparişin üzerine yaklaşık 15-20 dolar civarında bir gümrük bedeli tutacağını tahmin edip benden bu parayı kestiler. neyse ürün yola çıktı shipping bedava bir kampanya vardı sanırım çünkü öyle bir bedel ödediğimi hatırlamıyorum. neyse efendim ürün sapasağlam ups tarafından elime ulaştırıldı yaklaşık 7-10 gün civarında.

ben ürünü aldıktan 5 gün sonra tarafıma bir mail geldi ve içeriği şöyle. merhaba ... bey biz sizden gümrük bedeli diye şu kadar ücret kestik ama tahminimizden daha az bir bedel alındı bu sebepten dolayı artan parayı ve 40 dolarlık hediye çekinizi hesabınıza yatırdık güle güle kullanın. bakın indirim değil direkt hediye çeki verdi adamlar. ben bu çekle tam bedelinde bir ürün aldım ve muhtemelen vergiden dolayı göndermezler diye düşündüm ama üstüne gümrük vergisini de kendileri ödediler.

şimdi konuşuyoruz amazon türkiyeye geliyor diye. bakın bu politika türkiyede devam ederse diğer hiçbir site kalmaz piyasada. sonra belli yerlere taraflığıyla bilinen iş adamları paypalı kaçırdıkları gibi kaçırmaya çalışırlar bu adamları. bunu da buraya yazıyorum.
müşteri memnuniyeti ile ilgili örnekleri attırmak gerekirse size hizmeti şöyle anlatayım:

kendilerinden (amazon almanya) 1 yıl önce 1000 euro civarında çeşitli bilgisayar parçası satın aldım. bu sırada yaklaşık 10-15 kere müşteri temsilcisi ile temasa geçmem gerekti. ülkemizde biliyorsunuz bu temas "müşteri hizmetlerine bağlanma süreniz ortalama...25 dakika" şeklinde başlıyor. amazon müşteri hizmetlerini sizin aramanıza gerek yok arkadaşlar. telefon numaranızı yazıyorsunuz, ne zaman arayacaklar hemen mi, sonra mı onu seçiyorsunuz. hemen dediniz, isteği gönderdiniz 60'a kadar sayın. adamlar sizi arıyorlar direk. sırf bu sistem bile bizim için cennet. insan kendini lord gibi hissediyor.

iletişime geçtiniz, karşınızdaki kişi sizi önemsiyor. sorunlarla ilgili yapılan açıklama en az 1 dakika. söylemeleri gereken ne varsa anlatıyorlar. türkçe biraz kötü olabilir ama almanya içerisinde çalışan firmanın türkçe müşteri hizmeti sunması bile ayrı bir kalite göstergesi.

misal parçalardan ekran kartı ulaşması gereken günde elime ulaşmadı. arattırdım kendimi (ben aramadım, lordum ben) anlattım durumu. "ürün şu an kayıp olabilir, yeni ürünü yolluyoruz" dediler. bakın herhangi bir talepte bulunmadım bile. "bekleyin" de diyebilirlerdi ama demediler. ben yine de utanmadım "tamam ama ben bu dönemde elimde olur diye planlamıştım, aksama benim planlarıma zarar verdi, 1-2 hafta daha bekleyemem" dedim, "tabi ki hızlı kargo ile gönderime alıyoruz bu durumda zaten" dedi. sonraki 1 dakikayı kendilerine verdikleri mükemmel hizmet için teşekkür ederek geçirdim.

3 gün sonra ekran kartı elimdeydi. biz yan şehire kargo göndersek 1 hafta sonra eve de gelmiyor. kargo şirketinden gidip alıyoruz...

biraz daha anlaşılması için amazon warehouse kısmına bakabilirsiniz. ürünün ikinci el açıklaması, "kutu hafif hasarlı". bu ne demek? adam kapısına gelen kutuyu, "bunun üzerinde azıcık boya atmış almam ben bunu" diye geri gönderiyor ve amazon bunu kabul ediyor. bizde ürünün yarısı gelse, yarısı kırılıp yolda düşmüş olsa, "siz yapmışsınız" diyorlar.

hepsini geçtim amazom.com üzerinden yanlışlıkla amazon prime üyeliği almışım ve 2 ay benden para çekilmiş. aradım ve çok net bir şekilde "ben bunu yanlışlıkla aldım" dedim. bakın hata direk bende. hata sende deseler evet der telefonu kapatırım. ne yaptılar? üyeliğimi deaktif edip çekilen paranın tamamını bana geri gönderdiler.

ayrıca şunu da belirteyim amazon.de üzerinden yapılan alışverişlerde kargo ücretsiz olduğu için euro bu denli artsa da ürünler hala ülkemize göre ucuz.

amazon, online alışverişin ütopyasıdır. önüne geçmek çok zor.

ek not: geçen arkadaşım parça alışverişi için oluşturduğumuz listeyi yanlışlıkla onaylayarak 2000 euro civarı bir sipariş verdi. gram korkmadım, iptal ettirdim ama biliyorum ki iptal ettiremesem, arasam "yanlışlıkla aldık, şakadan ehehe" desem, iptal edecekler alışverişi. öyle de krallar.
  • /
  • 2

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler