amazon türkiye

biraz başlık parsellemek gibi olacak ama az önce okuduğum habere göre temmuz 2018'de faaliyete başlayacak olan siteymiş. artık haber ne kadar doğru olduğunu bekleyip göreceğiz.

haber linki: https://www.bolumsonucanavari.com/Haberler-Amazon_Temmuz_2018de_Turkiyede_Faaliyete_Baslayacak-89301.htm
umarım doğru haberdir. senelerdir niye türkiye pazarına girmediklerine anlam veremiyordum. online alışveriş sektörü ülkemizde oldukça fazla tercih edilir oldu yıllar içinde. amazon gibi bir marka rekabeti körükleyecektir diye düşünmekteyim.
en kısa zamanda türkiye pazarına girmesi gereken online satış şirketi. bir başka sözlükte hepsiburada gibi sitelerin rezaletleri takip edilebilir. buraya tek tek yazmayacağım ama ürün iadesi sıkıntısı, muhatap bulunamaması, piyasanın tekel olması gibi sorunlar ortadan kalkacaktır. kabul edelim yada etmeyelim türk esnafı müşteri değil kar odaklı. yabancılar bu konuda daha profesyoneller.
amazon gibi %100 müşteri memnuniyeti odaklı çalışacaklar ise buyursun gelsinler, ancak bir bilişim hukukçusu olarak kendilerinden büyük bir beklentim yok ne yazık ki.

nedenlerim ise:

1- ülke vergi cehennemi resmen, herhangi bir ürünü şu anda mevcut olan sanal pazar yerlerinden daha düşük fiyata satmalarına neredeyse imkan yok.

2- donanımhaber ölücüsü kitle bunların %100 müşteri memnuniyeti ilkesini istismar eder. amerika'da amazon'dan bir televizyon aldığınızda, kutuyu açıp, televizyonu tekmeyle kırdığınızda bile size ürün değişimi yapar. bizde ise millet galatasaray-fenerbahçe maçı öncesi buradan televizyonu alır, maçtan sonraki ilk iş gününde televizyonu iade eder.

3- türkiye'deki kargo şirketleri rezalet. eğer kargo işine girerlerse bilemeyeceğim.

amazon, her ülkede tekel olan bir şirket. eğer gerçekten düzgün bir şekilde piyasaya girerlerse, alıcıları etkileyen vergilere rağmen piyasada tekel olabilir.
ülkemizdeki vasat sanal mağazacılık anlayışını bir seviyeye getirecek oluşumdur. bilhassa 11.11 black friday vb. indirim günlerinde bindirimden ziyade indirim yapacakları beklenmektedir. temmuz 2018 den öteye sarkmaması temenni edilir.
açılmasını binbir merakla beklediğim e-alışveriş sitesi. marketteki diğer sitelerden daha iyi hizmet sunacağına karşı kaygım yok. ancak indirim konusunda da yine diğer sitelerden bir tık önde olacağını düşünüyorum sonuçta global sayılabilecek bir şirket satış bakımından. alibaba.com kadar geniş değil ama sonuçta abd 'deki lider sitelerden biri.
türkiye piyasasına adapte olmayı başarabileceğini düşündüğüm global sanal alışveriş sitesi. rekabet ülkemizdeki e-ticaret piyasasına iyi gelecektir ve dizginleyecektir. amazon ilk adımını istanbul/beşiktaş'da amazon turkey services yönetim ve destek hizmetleri limited unvanlı şirketi kurarak attı. bu şirketin çoğunluk ortağının amazon europe core sari olduğu biliniyor. bu sebepten dolayı amazon turkey avrupa'ya bağlı olarak hizmet verecektir.
umarım en kısa zamanda gerçekleşir dediğim über bir haber. amazonun mükemmellik üzerine kurulu müşteri politikasını da sonunda tr'de görebiliriz.
dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan amazon'un türkiye ayağıdır. temmuz 2018'de ülkemizde hizmete başlayacaklarını duyurmuslardir. sabırsızlıkla bekliyoruz ve buradan alışveriş yapmanızı öneririm.
amazon güzel ucuz ve güvenilir bir site olmasına rağmen amazon türkiye'nin böyle olcağını düşünmüyorum çünkü gümrük vergisi damga vergisi vs... fiyatları yine türkiye ortalamasına çekecektir fakat en azından güvenilir bir sanal marketimizin olacağı da kesin gibidir
  • /
  • 2

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler