alexa

alexa.com ile hiç bir bağlantısı olmayan bir amazon markası.

aslında amazonmarkasından ziyade amazonun akılı ürünlerinin çoğuna verdiği isim. bir aı projesi.
amazon tarafından satılan ses istasyonlarına, akıllı tabletlere vb. alexa ile başlayan komutlar verdiğinizde bunları algılayıp cevap verebilmektedir.

örneğin alexa'ya hava durumunu sorabilir, takviminize not aldırabilir, uber çağırtabilir veya amazon üzerinden yiyecek siparişi verebilirsiniz. evinizde sistemi kurulu ise ışıkları açıp kapamadan, kamera görüntülerini göstermeye, ısı ayarlamaya kadar bir çok farklı fonksiyonu da yerine getirebilir. gerek amazon'un kendi markasını taşıyan ürünleri tr'ye göndermiyor oluşu, gerekse de alexa uygunluğunun şu an türkiyede olmaması çok üzücü olsa da gelecekte gelirse yer yerinden oynar
amazon firmasının ürettiği sesli asistan.siri gibi birçok komutu algılayabilir ve ona uygun işlemler yapabilir.

hava durumunu, saati öğrenebilir, siparişler verebilir, aramalar yapabilirsiniz.amazon'un akıllı ev sistemleriyle beraber çok büyük bir uyum içerisinde çalışır.
bir dönem amerikada kullanıcıların tüm görüntülerinin amazon tarafından kaydedildiği ve şirkete çeşitli davaların açıldığı düşününce pek te iyimser düşünemeyeceğim teknolojik alet.
ne işe yarar peki?
sesli komutlarla çeşitli uygulamalar yaptırabileceğiniz bir çeşit asistan diyebiliriz.kağıt üzerinde çok güzel görünen bir teknolojik araç fakat kişisel mahremiyet konusunda oldukça düşündürücü...

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler