age of empires

ilk oyunu hakkında pek bilgi sahibi olanı bulmak zordur. ikinci oyunu ile yurdumuzda ve dünyada rts olayında bomba etkisi yaratmıştır.kendinden sonra gelecek bir çok strateji oyununun önünü açmıştır.kendinden sonraki 3-4 yıllık dönemde onlarca mükemmel strateji oyununun öncüsü olmuştur.şu anda bile gittiğiniz internet kafelerin %90ında bulunan bir oyundur.geçtiğimiz yıllarda hd versiyonu da çıkmıştır.3. oyun biraz daha farklıdır 2. oyuna göre.aynı tadı vermez önceki oyunla fakat bazı kısımlar var ki acaba bu 2. oyundan daha mı iyi diyorsunuz.mesela kart açma olayları olsun ülkelerin belirgin farklılıkları olsun.üstelik 3. oyunda osmanlı da var.ve askerler,işçiler türkçe konuşuyor.bu gerçekten emek verildiğinin göstergesi bana göre.kısaca her oyunu ayrı tat veren bir rts serisidir.kesinlikle oynanmalıdır
2. oyununun hd edition'unu steam'den uygun bir fiyata satın alıp, arkadaşlarla veya yabancı oyuncularla online olarak oynamanın mümkün olduğu efsane oyun.
age of empires ii serisi bir neslin efsanesidir. lakin lan uzantılı çoklu bir arkadaş grubuyla oynamıyorsanız yeterince keyif alamazsınız. toplamda 8 kişişyle aynı anda oynama imkanı sunan savaş modunda oynamak ve ittifaklar kurmak gerçekten müthiş eğlencelidir.
internet kafelerin yaygınlaşmaya başladığı zamanlardan bugüne hala popülerliğini koruyan muhteşem strateji oyunu. belki de multiplayer olarak arkadaşlarla oynamanın zevkli olduğu en güzel oyunlardan biri olması bunu sağlıyor. 20. yılına özel hd versiyonundan sonra 4k versiyonun da çıkacak olması güzel bir gelişme.
yapilmis ve yapilacak en iyi oyundur benim gozumde. kac yil gecti, hd paket cikmasaydi dahi oynanirdi bu oyun. campaignleri insani baymaz, multiplayer’ini gectim, yapay zekaya karsi single player oynamak bile gunumuz strateji oyunlarindan kat kat eglencelidir.

icerisinde mayalilar, japonlar, vikingler, turkler, bizanslilar, koreliler, aztecler, gotlar, ingilizler, cinliler,fransizlar, hunlular, mogollar, haclilar, persliler, ispanyollar ve keltler bulunur. her bir irkin, bariz ustunlukleri ve zayifliklari vardir. ornegin hunlularin nufus sayisini arttirmak icin ev yapmaya ihtiyaci yoktur ve rush icin inanilmaz iyi bir irktir. ancak statik oyunda kaybedebilirsiniz.

turkler ise oyundaki en guclu irklardan birisidir. barutu en iyi kullanan irk, turklerin irkidir. bana kalirsa oyundaki en zayif irk, aztek ve mayalilardir.

age of empires 1’den iyidir, age of empires 3’ten cok daha iyidir bu oyun.
serinin aoe 2 oyununun benim için ayrı yeri vardır. arkadaşlarımla birlikte oynayıp kıyasıya rekabet ettiğimiz oyun olmuştur. oyunun seslendirmesi ve karakterlerin tepkileri bu oyunu efsane yapmıştır. ''çiftçi'', ''efendim'', ''peki'' seslerini bu başlığı görmemle birlikte tekrar duyar gibi oldum. tek sesler mi derseniz? hayır tabii ki de. oyun içerik konusunda bizlere pinti davranmamış. karakterler, ırklar, yapılar için bir sürü seçeneğimiz bulunmakta. age of empires severlerin 3. oyun için hayal kırıklığına uğramasının sebebide budur. insan 2. oyunda olan özelliklerin korunmasını ve üstüne geliştirilmesini bekliyor.

21 ağustos tarihinde fragmanı yayınlanan age of empires ıv'ü merakla bekliyoruz.
babalar babası efsanevi strateji oyunudur.
ilkokul ve lise çağlarımda sürekli bu oyunda vaktimi öldürürdüm. herşeyi neredeyse ezberlememe rağmen oynamaya devam ederdim. zamanla gelişen oyun sektöründe kendini kaybetti tabi doğal olarak. bu oyundan sonra birkaç oyun daha çıkarıldı fakat hiçbiri ilk oyun kadar popülerite kazanamadı.
bu serinin ilk oyunu ilk çağlarda geçmektedir. hatta 2. oyundan da hatırlayacağınız 4 çağlı sistem bu oyunda da vardır ve çağlardan ilki taş devridir. bugün bile çok sık bulamayacağımız cinsten bir temadır yani. daha eskisi yapılamazmış hakikaten, olabilecek en baştan başlatılmış oyun.

akıllara sadece roma imparatorluğu gelmesin. hatta romalılar oyuna ek paketle gelmiştir. ilk oyunsa hititliler, sümerler gibi medeniyetlere sahiptir. ve age of empires serisinin en sevilen yanlarından biri bu oyunda da vardır, bu medeniyetler birbirinin aynısı değil, farklı binalar, farklı birimlerle çeşitlendirilmiş, güzelleştirilmiştir.

dönemin teknolojik şartları gereğince iğrenç grafiklere sahip bir oyun haliyle. bir de komedi derecesinde ölçeklendirme sorunları yaşanır. özellikle evinde ufak çocuğu, kardeşi veya yeğeni falan olmayan arkadaşların, yanında durduğu evle aynı boyda resmedilmiş insanlar görünce şaşırmaması lazım, baştan uyarayım. oluyor arada öyle. ayrıca yamasız 1.0 versiyonunu oynarsanız düşman ordularının yapay zekası space invaders tadında gelebilir.

ama takılmayın siz bunlara. her şeye rağmen kesinlikle biraz oynanmayı hak eden bir oyundur. atmosferi yeter.
ikinci oyunla efsane olduğu doğrudur fakat asıl ilk oyundan alınan keyifi ikinciden alamazsınız. gerek ayoyo yoyo diyen büyücülerle düsmanın işçilerini kendi saflarınıza katmak olsun, gerek relicleri toplayarak oyunu bitirmek olsun, wonder inşaatıyla gelen ses olsun bambaşka bir oyundur. işcilerin konuşmalarından filan bir şey anlamazsınız. ilk yaptığınız askerin elinde çivili sopa vardır. ilk geliştirmeyle beraber baltaya döner. büyücüler büyük bela adamlardır. mekanikleriyle şu an bile oynanabilir bir oyundur aoe 1.

tabii ki asıl sükseyi ikinci oyunla yapmışlardır. ilk oyundan efsane olmasın gayet efsane bir oyundur. atilla ile filan oynamak çok zevklidir. lan veya online kapışmalarının yanı sıra campaign modu da çok güzel hikayeye sahiptir. eğer oynamadıysanız yükleyip oynayın bir şey kaybetmezsiniz.

üçüncü oyun ise bana göre tam bir fiyaskodur. gerek hikaye modu gerekse pvp mapleri ve oynanış güzel değildir. çağ atladıkça trene dönüşen bi sistem var ve eğer durağa sahipseniz seçtiğiniz herhangi bir ödülü alırsınız. bu sebepten üsse uzak bölgede alınanın yanına eğer castle yeteneğini açmışsanız kesinlikle dikilir bir tane ve asker üretimi yapılırken aynı zamanda bölgeyi korursunuz. oynanışa ciddi zarar veriyor bence bu.

4'ü görecek miyiz bilmiyorum ama görürsek umarım bir ve iki arası bir şey yaparlar.
bir nesli büyütmüş efsane oyun. her ne kadar bir cok serisi bulanmakta ise de benim ve cogu kisi için 2’de sabitlenmistir (bkz: age of empires 2). strateji oyunlarının başı çeken serilerinden biridir. çoklu oynandiginda arkadaslarla, tadindan yenmez. madenci, yaparım, emrin vb. türk ırk sesleriyle hatırlayan bizdendir .

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler