age of empires 2

gelmiş geçmiş en iyi bilgisayar oyunları listesi olsa ilk 20'ye gireceğini düşündüğüm efsane oyun. müzikleri, içeriği ve stratejisiyle gönüllere taht kurmuştur. arkadaşlarınızla kapışması zevkli olan, saatlerce oynanabilecek oyun.
türk oyuncuların gözünde efsanedir. oyunun geçtiği zaman dilimi, haliyle türklerin güçlü olması bunun tek sebebi midir bilinmez ama başarılı ve dengeli bir strateji oyunu olduğu kesindir.

iyi oyundur iyi. çoğu ortamda hala muhabbeti yapılır, oynanır arada bir el.
conquerer ekiyle beraber çok sevdiğim strateji oyunudur. çocukluğumuz bu oyunla geçti ve hala eskimedi. hamachi ile hala karşılıklı oynayabilirsiniz. campaign modunu ve şehir tasarımlarını çok sevdim hep onlara özenerek oynamaya çalıştım. ayrıca oyunda türklere yer verilmesi de bizi sevindiriyor.
gelmiş geçmiş en teknik savaş strateji oyunu baştan aşağı işçilerinizin kontrolünü sağladığınız asker ve teknolojiyi geliştirerek düşmanınıza saldırdığınız kaynaklarınızı yeterli düzeyde koruyarak oyun hakimiyetini elinize geçirebileceğiniz y neslinin efsane oyunu.
eğer aoe 2 konusund temel bilginiz var ama biraz daha geliştirmek sitiyorsanız yeni açılan bu kanala bu göz gezdirin derim.

(youtube:https://www.youtube.com/channel/uce4kto8gdoljgnfqheh-fvg)

bu arada ırklar oyunda çok önemlidir.seçtiğiniz ırkın ve düşmanınızın ırkının özelliklerini iyi bilin ki defans ve saldırı açısından hangi üniteyi basacağınızı baştan belirlerseniz sizin için oyun daha kolay hale gelecektir.
microsoft oldukça popüler olan age of empires'dan sonra serinin ikinci oyununu çıkardıklarında büyük ihtimalle bu kadar efsane haline gelecek bir oyun piyasaya sürdüklerini bilmiyorlardı. age of empires 2 seçtiğiniz ülkenin/milliyetin özellikleri çerçevesinde en ufaktan başlayıp imparatorluğunuzu geliştirdiğiniz ve diğer imparatorlukları yıkmak için uğraştığınız gerçek zamanlı strateji oyunudur.

oyunda her milletin farklı özellikleri, train edebildiği bir takım üniteleri, yapabildiği bir takım geliştirmeleri vardır. köylüleriniz ve şehir merkezi binanızla başlayıp koskocaman bir şehir inşa edersiniz. altın, yemek, odun ve taş dört kaynağınızdır. altını madenlerden ve ticaretten, kayayı madenden, odunu ağaçtan, yemeği ise tarla, vahşi hayvan ya da balıkçılıktan elde edebilirsiniz.

çoğu oyuncu research yani geliştirmeleri yapmadan bodoslama oynar. oysa ki researchler binalarınızdan tutun da askerlerinize, duvarlarınıza, kuşatma araçlarınıza hatta köylülerinize kadar güçlendirmeler sunar. +1 zırh sizin savaştan üstün çıkmanızı sağlayabilir.

4 temel birlik vardır: okçular, piyadeler, atlılar ve kuşatma araçları. her birlikten üretebileceğiniz 3-4 farklı ünite vardır. tabi oyun başında seçtiğiniz millete göre bu sayı değişebilir. her millet ünitelerin tüm yükseltmelerini alamıyor ki bu oyunun en sevdiğim özelliği. oyunda milletler olabildiğince tarihi özelliklerine göre kaynaklara sahipler. örneğin ingilizlerin en büyük artıları okçuları ve okçu geliştirmeleri iken vikingler denizde oldukça büyük üstünlüğe sahipler.

orijinal age of empires 2'de yapay zeka zaman zaman sorun olabiliyordu. bir yere tıkladığınızda haritayı tersten dolaşıp oraya giden üniteler, yaptığı evin/duvarın arasında sıkışan kalan köylüler geçtiğimiz yıllarda piyasaya sürülen age of empires 2 hd versiyonunda daha akıllı hale getirilmiş. hd versiyonu yalnızca yüksek çözünürlük getirmekle kalmıyor, yapay zeka konusunda da bize daha iyi bir deneyim sunmayı amaçlıyor.

yine tarihle ilgileniyorsanız oyundaki senaryolar sizi mutlu edecektir. orijinal oyunda tutorial amaçlı william wallace ve yönettiği özgürlük savaşını oynuyoruz. bunun dışında asıl senaryolar olarak jan dark, cengiz han, kutsal roma-germen imparatoru frederick barbarossa ve selahattin eyyübi var. senaryolar gerçek tarihten alınan olay ve yaşam öykülerini anlatıyor.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler