ağ tarafsızlığı

su haberin ardından la bu ağ tarafsızlığı da ne ola ki dediğim şeydir!

"abd federal komünikasyon komisyonu, "açık interneti" garanti altına alan "ağ tarafsızlığı" kuralını kaldırma kararı aldı."
meğer ne önemli şeymiş internet ortamında fakir firmalar ölsün demekmiş
surda ki videoda çok güzel anlatmış
http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-42365961
internetteki bütün verileri eşit gören, hiçbirinin diğerinden iss (internet servis sağlayıcı) tarafından ayırılamamasını sağlayan bir ilke. şu anda amerikada kaldırılmış bulunuyor, peki ağ tarafsızlığının olmaması ne anlama geliyor:
1) internet servis sağlayıcıları firmalar ile anlaşıp rekabeti başka bir boyuta taşıyabilir: yani mesela superonline gidip netflix'e "bana para ver yoksa diğer sitelere göre hızını yavaşlatırım" diyebilir.
2) büyük firmaların tekelleşmesini sağlayabilir: yani netflix gidip bir iss ile anlaşarak "ben sana daha fazla para vereyim sen de rakip sitelerin hızlarını kıs hatta kökten erişimi engelle" diyebilir.
3) iss'ler kendilerine ait olan hizmeti öne çıkarabilirler.

iss'ler buradan gelen yatırımın alt yapıya gideceğini ve kırsal alanlara da interneti getirebileceklerini söylerken çoğu kişi bu paranın direkt hissedarların cebine gideceğini söylüyor. sonuç ne olursa olsun bu ilkenin kaldırılması büyük şirketlerin tekelleşmesine, küçük şirketlerin küçülmesine, rekabetin azalmasına bu yüzden de tekel firmaların müşterilerini önemsememesi ile sonuçlanacaktır. firmalar tekel oluşturamasa bile mesela netflix bir diziye vereceği parayı iss'e vereceğinden müşteri daha az bu hizmetten yararlanacak demek. yani iş dönüp dolaşıp son tüketiciye giriyor her türlü.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler