adobe premiere

video programı.

videolarınız üzerinde oynamalar yapabilir, kesebilir, birleştirebilir, videolarınıza yazı ekleyebilir, eklediğiniz yazıları resimleri hareketli hale getirebilir, altyazı düzenleyebilirsiniz.

kısacası videoya istediğiniz her şeyi yapmanızı sağlayan bir programdır.

tabi ki belirtmeden olmaz; oldukça kasan programlar listesinde birçok adobe programı gibi başı çekmektedir. söz konusu video olduğu için daha da fazla kastığını söyleyebiliriz. rahat çalışma için sağlam bir sistem gereklidir.
adobe'un inanılmaz detaylı video düzenleme programı. ne kadar detaylı olduğunu daha programa video import ederken ya da yeni proje dosyası açarken anlıyorsunuz. sizlere onlarca format arasından seçim yapmanızı istiyor.

premiere yalnızca video kesip biçmekten ziyade katmanlı videolar hazırlamak için kullanılır. yeni proje dosyası açtığınızda size 3 video ve 3 audio katmanı verir. yüksek kaliteli formatlarda zaten video dosyasını eklediğinizde ses ve videoyu farklı katmanlar halinde ekliyor. bu sayede hem ses hem video üzerinde çalışabiliyorsunuz. en basitinden bir videonun ses katmanını silip ona dublaj yapabilirsiniz kolayca.

video ve seslere filtre ve efektler ekleyebiliyorsunuz. video için abidik gubidik şeyler dışında aslında en çok kullanılan color correction ve ışık düzenlemesi oluyor. videonun boyutu ve ekrandaki yeriyle de oynayabiliyorsunuz. ses üzerinde de aynı şekilde pek çok efekt var. ekolayzer ve high/low filtreleri benim en çok kullandığım filtreler.

projelerinizi export ederken formatını doğru seçmelisiniz zira premiere size elli tane falan seçenek sunuyor. bu noktada en uygun olanı için birazcık google'lamanız yeterli olacaktır. belirtmeye gerek yok tabi ki ama render yaparken bilgisayarınıza dokunmayın.
video düzenleme işine yeni yeni adım atmayı düşünen biri olarak final cut pro ile arasındaki fiyat farkından ötürü ciddi düşündüğüm yazılım.

okuduğum yorumlar performans olarak beni asla üzmeyeceği yönünde. bilir görünen kişiler final cut'ı daha kullanıcı dostu bulmakla birlikte adobe yazılımı hakkında da olumsuz konuşmamaktadırlar.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler