adil kullanım kotası

adil kullanım kotası ya da adil kullanım noktası olarak bilinen kavram, türk internet kullanıcılarına hiç de yabancı gelmeyen bir kavramdır. bu uygulama basitçe, kullanıcı belli bir miktarda veri indirdiğinde, internet bağlantı hızının kullanılan ay içerisinde düşürülmesidir. internet bağlantı hızının düşmesi, hiç bir kullanıcıyı mutlu etmez. örneğin saatte maksimum 120 kilometre hız ile araba sürebileceğiniz bir otoyolun hız limitinin maksimum 30 kilometreye düşmesi, yaşanan bu rahatsızlığı daha iyi anlamamızı sağlayabilir.

adil kullanım noktası uygulaması hayatımıza 2009 yılında girmiştir. bu uygulamanın amacı, eksik altyapı yüzünden yaşanabilecek teknik hususların ve bu hususlar yüzünden kullanıcıların ve servis sağlayıcılarının yaşayabileceği zararların önüne geçmekti. adil kullanım noktası ya da adil kullanım kotası, internet servis sağlayıcılarının, yoğun veri trafiği ve altyapısal hususların önüne geçmek için alınan bir tedbirdir. bu tedbir, internet kullanıcısının belli bir kullanımından sonra internet bağlantı hızının internet servis sağlayıcısı tarafından düşürülmesi olarak tanımlanabilir. burada kullanımdan kastedilen, süre değil indirilen yani download edilen veri miktarıdır.

türkiye’nin en büyük internet servis sağlayıcılarından olan türk telekom’un adil kullanım noktası hakkında yaptığı tanım; “şebeke kaynaklarının en verimli şekilde kullanılmasına ve bu sayede abonelerin internet deneyimlerini en iyi şekilde yaşamalarına imkan tanımak için tasarlanmıştır. kapasite uygulaması, tüm abonelerin interneti kullanmaları durumunda şebeke üzerindeki yoğunluğun dengelenmesi amacıyla uygulanmaktadır.”
gerçekten adil olmayan kullanım kotasıdır. türkiyede bunu sözleşmeye ekleyen internet servis sağlayıcıları bu sayede benzer ve emsallerinden kat kat fazla kar elde etmekte, zaten dünya standartlarının çok ama çok altında bir internet hızı vadederken bir de bunu salak saçma kotlardan sonra ciddi oranda azaltarak, kota yenilenene kadar tüketicelere adeta işkence yapmaktadır.
insan haklarına aykırıdır adil kullanım kotası. adı adil olan bir olgunun adil olmaması da içler acısıdır.
tamamen şirketlerin kötü altyapıları yüzünden var olan uygulama. ceremesini biz kullanıcıların çekmesi üzücü.

31 aralık 2018 tarihinde kalkacak olan uygulama aynı zamanda. hala bir yıldan uzun zaman olsa da az kaldı, sıkalım dişimizi. geç de olsa kurtulacağız neticede, tünelin sonunda ışık görünüyor. kotalı internet gibi nostaljisini yapacağız bir gün.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler