4k

3.840 x 2.160 çözünürlüğe verilen isim. ultra hd, ultra-high definition ve 4k aynı şeydir. 1080p'yi ya da 2k'yı çamur gibi gösterten standart. gerçi artık 8k televizyonlar çıkmakta, 4k, bir ara format olmaktadır.

türkiye'de trt 4k ve bein 4k haricinde doğru düzgün izlenecek 4k kanal yoktur. gerçi bu kanallar da içerik açısından çok zengin değildir. buradan anlaşılacağı üzere dünya 8k'ya geçerken biz herhalde 4k'ya tam olarak geçeceğiz.
ülkemizde 720p'lik hd yayının yaygınlaşmasının bile ne kadar uzun sürdüğü düşünülürse, kaliteli içerikle ve randımanla kullanabilmemizin önünde uzun yıllar olan görüntü kalitesi standardı. büyük çoğunluğumuz bilgisayar monitörlerinde bile bu çözünürlüğü kullanamıyor.

bu çözünürlüğe geçecek kullanıcıların dikkat etmesi gereken diğer bir önemli husus da, çözünürlüğün, doğası itibarıyla, ekranınız büyüdükçe bir manasının olması. 4 inçlik cep telefonunuz 4k olsa görüntü pek etkilenmeyecektir örneğin. 19 inç monitörünüz varsa da 1080p'den 4k'ya geçiş için yaptığınız yatırımın karşılığını alamazsınız mesela.
türkiye şartların da ne olduğu tam anlaşılmayan formatır, 720p'in daha yeni yaygınlaşmasını geçtim 4k türkiye şartları için hayal gibidir, internet üzerin den iyi bir internet bağlantısı ile keyfi sürülücek formattır.
televizyon alacaklara ülkemizde 2500 tl altı bütçeler için sadece vestel alınmasını tavsiye ettiğim çözünürlüktür. daha üst fiyatlar için panel kalitesi ve arayüzü sabebiyle samsung'u tavsiye ediyorum.
 resim


bu resimden de ayrıntıların netliğinden anyacağınız üzere kaliteli 3.840 x 2.160 ölçülere sahip yayın ve ekran formatıdır.

ülkemizde 2500 tl den başlayarak artan fiyatlarda uhd yani 4k yayın gösteren bir televizyon alabilirsiniz.

fakat

en önemli şey izlediğiniz görüntünün kalitesinin 4k olup olmadığıdır.o yüzden yüksek hızda bir internet ya da 4k aboneliği isteyen yayınları satın almak ya da bulmak en önemli etkendir.

hele bir de 8 k vardır ki o mevzuya hiç mi hiç gelmeyelim.
türkiye için 4k yayıncılığın şu an en iyi gözlemleneceği kanalın açık frekanslı trt 4k kanalı olmasının yanında, bein sports da kendi 4k kanalından yayın yapmakta ve her hafta bir süper lig maçını buradan da canlı olarak vermektedir. tabiki izleyebilmek için 4k uyumlu bir tv'nin bulunması şart. o televizyon da herkesin evinde yok, neye göre değerlendirme yapılacak? bu görüntü çözünürlüğünün kalitesini test etmek için laptop'ta youtube'dan 4k video yazıp izlemeye çalışmanın da pek bir faydalı olmaz. en güzeli gidip teknoloji marketlerdeki tv'lerdeki test yayınlarından kalitesine bakılabilir. henüz yaygınlaşmadı, çünkü hala yeni ve pahalı bir teknoloji. 8k ve üzeri yayınlar da çıkmaya devam etmesine rağmen yeni dönem yayıncılıkta 1080p'den sonraki standart yayın formatı olacaktır.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler